Ewa Kopacz: będziemy refundować kolejne leki stosowane w chorobach rzadkich

POLITYKA LEKOWA

Autor: RR, TVP Info/rynekaptek.pl   30-03-2011, 10:38

Ewa Kopacz: będziemy refundować kolejne leki stosowane w chorobach rzadkich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła zamierzenia legislacyjne resortu dotyczące obszarów, których nie objął tzw. pakiet ustaw zdrowotnych, w tym finansowania leków sierocych.

Ewa Kopacz zapewnia, że już niedługo przedstawi projekt ustawy o Agencji Taryfikacji, która będzie się zajmowała liczeniem kosztów i opracowaniem standardów dla placówek ochrony zdrowia.

– Jeśli chodzi o ustawy spoza pakietu zdrowotnego, to w większości są one w konsultacjach zewnętrznych. Mam na myśli projekt ustawy o badaniach klinicznych, o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych, a także ustawę o zdrowiu publicznym – mówiła Ewa Kopacz. Wyraziła jednocześnie nadzieję, że do końca czerwca wspomniane projekty uda się przeprowadzić przez Sejm.

Odnosząc się do ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, nad którą obecnie proceduje Senat, minister Kopacz raz jeszcze zapewniła, że leki będą tańsze.

Polemizując z krytycznymi uwagami opozycji na temat ustawy refundacyjnej, poleciła adwersarzom zwrócenie uwagi na art. 14 ustawy, który zapewnia przewlekle chorym (osobom, które leczą się ponad 30 dni) dostęp do tańszych leków.

– Artykuł 14 poszerza także bezpłatne leczenie w wielu obszarach: w leczeniu nowotworów, chorób psychicznych, chorób zakaźnych, ale także zaburzeń rozwojowych dzieci, czy upośledzenia umysłowego – dodała minister zdrowia.

Odniosła się również do finasowania leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich. Przypomniała, że jej poprzednicy w MZ nie zdecydowali się na finansowanie ich leczenia, ponieważ uważali, że problemy zdrowotne dotyczą zbyt małej grupy pacjentów, a ich leczenie jest bardzo kosztowne.

– Znaleźliśmy 200 mln zł na leczenie chorób rzadkich i ultrarzadkich. Rozpoczęliśmy także negocjacje z firmami farmaceutycznymi, dzięki czemu w ciągu trzech lat uzyskaliśmy 1,4 mld zł na ten cel – podkreśliła minister zdrowia.

Jednocześnie zapewniła, że będzie realizowana. umowa ze stowarzyszeniami pacjentów chorób rzadkich o systematycznym wpisywaniu kolejnych chorób rzadkich na listę leków refundowanych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH