Ewa Kopacz: pakiet ustaw farmaceutycznych jest korzystny dla pacjentów

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-01-2011, 18:49

Przygotowany przez resort zdrowia pakiet ustaw dotyczących farmacji ma za zadanie obniżyć dopłaty pacjentów do leków. To rozwiązania słuszne, które przełożą się na dobro pacjenta - powiedziała w piątek ( 28 stycznia) minister zdrowia Ewa Kopacz.

Planowane rozwiązania krytykuje wiele środowisk, ostatnio m.in. PKPP Lewiatan i Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Jeśli ustawa refundacyjna wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym w projekcie, dopłaty pacjentów do leków wzrosną w 2012 r. o 18 proc. – wynika z analizy przeprowadzonej na zlecenie tych organizacji. Lewiatan wyliczył, że polski pacjent partycypuje w kosztach leków refundowanych w 30 proc., podczas gdy węgierski w 20 proc., słowacki w 13 proc., niemiecki zaledwie w 7 proc.

Minister Kopacz argumentowała, że polscy pacjenci jeszcze dwa lata temu dopłacali 39,2 proc. – W tej chwili dopłacają 36 proc. (...) Co prawda, 3 punkty procentowe to nie jest wiele, ale założeniem tego pakietu ustaw jest m.in., by te dopłaty polskich pacjentów w perspektywie czasu, nie z dnia na dzień, były na poziomie mniejszym niż 20 proc. – powiedziała podczas konferencji prasowej w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Uchyliła się od odpowiedzi, kiedy ten pułap zostanie osiągnięty. – Bardzo bym chciała wiedzieć, kiedy wejdzie w życie ustawa refundacyjna, na razie mam pełen opór, jeśli chodzi o procedowanie nad tą ustawą. Jest podkomisja w tej chwili i są mnożone przeszkody, abyśmy weszli z nią do komisji, do Sejmu, potem do Senatu – przyznała.

Nawiązując do zawartego w projekcie ustawy refundacyjnej „zamrożenia” na 3 lata refundacji na poziomie 8 mld zł, tłumaczyła, że NFZ ma wiele wydatków – nie tylko na leki, a dynamika wzrostu wydatków na leki była w ostatnich latach „ogromna”. – Nie możemy bez końca wydawać na leki, które, notabene, są w dużym stopniu przez pacjentów magazynowane i wyrzucane – zaznaczyła.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH