Ewa Kopacz zapowiada stworzenie nowego programu leczenia hemofilii

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-04-2011, 15:19

Ewa Kopacz zapowiada stworzenie nowego programu leczenia hemofilii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Minister Zdrowia Ewa Kopacz zapewniła o kontynuacji Narodowego Programu Leczenia Hemofilii na kolejne lata.

- W ostatnich latach finansowanie hemofilii znacznie wzrosło. W 2007 roku na sam zakup czynnika wydawaliśmy 117 mln zł, w 2010 roku - prawie 200 mln zł. Nie zostawiliśmy więc choroby rzadkiej, jaką jest hemofilia, bez wsparcia – ocenia minister Kopacz.

Dodała, że każdy następny minister powinien iść jeszcze dalej, kontynuować to, co zrobiono do tej pory: wprowadzenie czynnika rekombinowanego dla dzieci: - Cieszę się, że już niedługo ceny czynników rekombinowanych będą niższe od osoczopochodnych.

Ewa kopacz obiecała, że do lipca 2011, przy współudziale lekarzy i pacjentów, powstanie nowy Narodowy Program Leczenia Hemofilii na lata 2012-2018. Znajdą się w nim czynniki rekombinowane dla dzieci do tej pory nieleczonych.

- Nie wykluczam jednak, że jeśli środków w budżecie będzie więcej, a co roku tak jest, to kupimy
je dla większej liczby pacjentów. Dla dzieci kupujemy obecnie czynniki rekombinowane drugiej generacji. Przed nami trzecia generacja, Chciałabym, by nasi lekarze i pacjenci dostali to co najlepsze. Jeśli będziemy dalej szli ta drogą, którą zapoczątkowałam, to satysfakcja pacjentów będzie coraz większa – mówiła minister zdrowia.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH