W projekcie ustawy o refundacji leków znalazł się przepis o zwrocie przychodów, tzw. pay-back, który jest mocno krytykowany przez branżę. Wiceminister zdrowia, Marek Twardowski kontrargumentuje: branża chciała jego wprowadzenia.
Formuła pay-backu polega na zwrocie płatnikowi przez producenta lub grupę producentów określonej kwoty lub odsetka ustalonej kwoty, kiedy wielkość sprzedaży leku, grupy leków lub przychody firm przekroczą ustalony poziom.
U podstaw tego rozwiązania leży założenie, iż producenci mają duży wpływ na dynamikę sprzedaży swoich leków, więc powinni być obciążani kosztem ich nadmiernego wzrostu.
Finansowa gilotyna - Tego typu rozwiązanie jest stosowane w pięciu krajach w Europie. Ale w zaproponowanej dla Polski formie nigdy nie były stosowane – mówi Andrzej Cylwik, prezes spółki Case-Doradcy, dodając, że przede wszystkim zwroty nie obejmowały 100 procent wzrostu przychodów producentów leków.
Wprowadzona forma zwrotu nigdzie nie jest tak drastyczna. Zwrot przychodów po przekroczeniu pewnego poziomu sprzedaży w tych krajach odbywa się na zasadzie podziału ryzyka czyli współpłacenia firm i płatnika. Firmy płacą od 60-70 proc. za przekroczenie planowanych wielkości, na Węgrzech jest przedział przejściowy od 2-9 proc. z każdym procentem ten udział współpłacenia firm rośnie.
Ale nigdzie nie ma playback działającego na zasadzie gilotyny, która drastycznie każe firmy za przekroczenie umownej granicy. - Dodatkowo w naszej ocenie zaproponowana wersja zwrotu przychodów jest nadmiernie skomplikowana, ponieważ dotyczy wszystkich grup leków – ocenia Andrzej Cylwik, prezes spółki Case-Doradcy.
Dlatego eksperci Case-Doradcy postulują wprowadzenie odrębnych reguł dla leków innowacyjnych w ich okresie ochrony patentowej, które w całości powinny zostać objęte umowami wolumenowo-cenowymi.
Inne zasady systemu zwrotów powinny także dotyczyć leków innowacyjnych po zakończeniu ochrony patentowej oraz generycznych, a inne wobec leków udostępnianych w ramach programów lekowych i chemioterapii.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych