Francja ma nową szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1

POLITYKA LEKOWA

Autor: TVN 24/rynekaptek,pl   17-11-2009, 17:14

Francja ma nową szczepionkę przeciwko grypie A/H1N1 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Agencja Leków Afssaps dopuściła do obrotu produkt firmy Sanofi-Aventis SA - szczepionkę Panenza.

Jej innowacyjność kryje się w braku adiuwantów, czyli substancji, których stosowania w szczepionkach odmawiają m.in. Stany Zjednoczone. O uzyskaniu oficjalnego pozwolenia na szczepionkę poinformował Wayne Pisano, szef firmy Sanofi-Aventis, która swoje leki produkuje we francuskim zakładzie w Val de Reuil.

– Zgoda na dopuszczenie do obrotu Panenzy stanowi kluczowy krok w regulacjach dotyczących A/H1N1, ponieważ szczepionka bez adiuwantów może być teraz wybierana przez krajowe programy szczepień w celu ochrony konkretnych populacji w niektórych państwach europejskich – powiedział Pisano.

Adiuwanty, to związki chemiczne, które stymulują układ immunologiczny, aby nasilić reakcję z jego strony. Niektóre kraje, w tym Stany Zjednoczone, odmawiają stosowania tych substancji w szczepionkach. Głównie ze względu na to, że mamy jedynie ograniczone informacje o wpływie szczepionek z adiuwantami na dwie grupy - ciężarne kobiety oraz dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy. A to właśnie te grupy uważane są za szczególnie narażone w wypadku pandemii grypy.

Nową szczepionkę dopuszczono do obrotu we Francji po klinicznych badaniach przeprowadzonych we tym kraju oraz w Finlandii na dorosłych oraz dzieciach powyżej szóstego miesiąca życia. Jak informuje producent w komunikacie, badana szczepionka spełniła w nich trzy kryteria immunologiczne Europejskiej Agencji Leków (EMEA).

Sanofi Pasteur, czyli firma matka koncernu wprowadzającego na francuski rynek Panenzę, stara się o zatwierdzenie swojej szczepionki w jeszcze pięciu innych europejskich krajach, m.in. w Belgii i Niemczech.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH