Francuzi nie chcą tych leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: drugsnews.org/rynekaptek.pl   12-04-2011, 17:54

Francuzi nie chcą tych leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Francuskie stowarzyszenie ochrony praw konsumenta UFC-Que-Choisir domaga się natychmiastowego zakazu sprzedaży lekarstw, które uznało za szczególnie niebezpieczne.

Pod koniec stycznia francuska agencja bezpieczeństwa sanitarnego AFSSAPS opublikowała listę 77 niebezpiecznych i nieskutecznych leków, z zaleceniem, by unikać ich przyjmowania. Nie dołączono do niej jednak żadnych wskazówek dla pacjentów i lekarzy, np. co do ewentualnych działań niepożądanych lub możliwości stosowania środków alternatywnych.  

Między innymi z tych powodów całej sprawie przyjrzała się bliżej francuska organizacja UFC-Que-Choisir.  W oparciu o analizę przeprowadzoną przez medyczny magazyn Prescrire, zawęziła spis do 31 pozycji, według niej całkowicie zbędnych na rynku.

Stowarzyszenie wezwało, by jak najszybciej wycofać z obrotu osiem produktów: actos (lek przeciwcukrzycowy), arcoxia (przeciw chorobie zwyrodnieniowej stawów), equanil (walka z uzależnieniem od alkoholu), hexaquine (łagodzący skurcze mięśni), nexen (przeciwbólowy), valdoxan (antydepresant), vastarel (m.in. przeciw dławicy piersiowej), zyban (ułatwiający rzucenie palenia).   

Według UFC Que Choisir, lista działań ubocznych wywoływanych przez wymienione leki jest długa i obejmuje m.in. objawy choroby parkinsona, zawroty głowy, omdlenia oraz schorzenia krwi i skóry.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH