Fundacja Alivia ocenia projekt listopadowego wykazu

POLITYKA LEKOWA

Autor: MM/rynekaptek.pl   23-10-2017, 11:23

Fundacja Alivia ocenia projekt listopadowego wykazu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt nowej listy leków refundowanych przynosi bardzo dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych  - mówi Wojciech Wiśniewski, rzecznik Fundacji Onkologicznej "Alivia".

Rzecznik wskazuje, że jest to kolejne obwieszczenie w ostatnich miesiącach, które przynosi rozwiązanie węzłowych problemów w dostępności do skutecznej i bezpiecznej terapii - tym razem dla pacjentów zmagających się z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego.

- Serdecznie gratulujemy panu ministrowi Marcinowi Czechowi, pani dyrektor Izabeli Obarskiej oraz ich współpracownikom, którzy pokazali, że można odnieść sukces w tej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, że możliwości udostępniania nowych terapii są proporcjonalne do możliwości, które tworzy decydentom plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreśla.

Fundacja liczy, że w ramach najbliższej zapowiadanej nowelizacji planu finansowego Funduszu nastąpi zmiana priorytetu, ponieważ budżet lekowy rośnie wolniej niż inne wydatki. - Apelujemy zatem do Ministra Zdrowia i Ministra Finansów - w resorcie zdrowia są osoby, które pokazują, że problemy z dostępnością leczenia dla pacjentów onkologicznych są do rozwiązania - potrzebują tylko narzędzi, abyśmy w kolejnych miesiącach cieszyli się z kolejnych sukcesów - stwierdza.

Zgodnie z nowym projektem w sprawie wykazu leków refundowanych, na listopadowym wykazie mają znaleźć się trzy leki na raka gruczołu krokowego:

- Xtandi (enzalutamid) - „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)”;

- Xofigo (dichlorek radu-233) - „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)”.;

- Zytiga (octan abirateronu) - „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH