
Projekt nowej listy leków refundowanych przynosi bardzo dobre wiadomości dla pacjentów onkologicznych - mówi Wojciech Wiśniewski, rzecznik Fundacji Onkologicznej "Alivia".
Rzecznik wskazuje, że jest to kolejne obwieszczenie w ostatnich miesiącach, które przynosi rozwiązanie węzłowych problemów w dostępności do skutecznej i bezpiecznej terapii - tym razem dla pacjentów zmagających się z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego.
- Serdecznie gratulujemy panu ministrowi Marcinowi Czechowi, pani dyrektor Izabeli Obarskiej oraz ich współpracownikom, którzy pokazali, że można odnieść sukces w tej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, że możliwości udostępniania nowych terapii są proporcjonalne do możliwości, które tworzy decydentom plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia - podkreśla.
Fundacja liczy, że w ramach najbliższej zapowiadanej nowelizacji planu finansowego Funduszu nastąpi zmiana priorytetu, ponieważ budżet lekowy rośnie wolniej niż inne wydatki. - Apelujemy zatem do Ministra Zdrowia i Ministra Finansów - w resorcie zdrowia są osoby, które pokazują, że problemy z dostępnością leczenia dla pacjentów onkologicznych są do rozwiązania - potrzebują tylko narzędzi, abyśmy w kolejnych miesiącach cieszyli się z kolejnych sukcesów - stwierdza.
Zgodnie z nowym projektem w sprawie wykazu leków refundowanych, na listopadowym wykazie mają znaleźć się trzy leki na raka gruczołu krokowego:
- Xtandi (enzalutamid) - „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)”;
- Xofigo (dichlorek radu-233) - „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)”.;
- Zytiga (octan abirateronu) - „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego (ICD-10 C61)”.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych