
W pierwszym wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności nie uwzględniono żadnego leku onkologicznego, co jest niezgodne z Pańskimi deklaracjami - piszą pacjenci do Prezydenta.
Ogólnopolska Federacja Onkologiczna wystosowała do Prezydenta Andrzeja Dudy pismo, w którym apeluje o spotkanie, by porozmawiać o Funduszu Medycznym, którego inicjatorem był prezydent właśnie.
- Proponowane rozwiązania miały przyczynić się do istotnego podniesienia jakości życia tysięcy chorych. Znaczące poszerzenie dostępu do terapii lekowych w chorobach rzadkich i nowotworach napawało optymizmem tych, którzy dotychczas nie widzieli już dla siebie szansy. Z otwartością przyjęliśmy również zapowiedź przywrócenia należnego miejsca profilaktyce onkologicznej - pisze Dorota Korycińska, prezes zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.
Od wejścia w życie ustawy o Funduszu Medycznym minęło już ponad pół roku. W tym okresie odnotowano wyjątkowo negatywne zjawiska, bezpośrednio związane ze stosowaniem tej regulacji.
Nie ma zmiany przepisów, które gwarantowałyby zwiększenia wydatków publicznych na ochronę zdrowia. W efekcie, każdy złoty przeznaczony na Fundusz Medyczny oznacza pomniejszenie o złotego dotację z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zaś pomniejszenie dotacji oznacza sfinansowanie mniejszej liczby świadczeń, w tym diagnostyki i leczenia nowotworów. Przyjmując dystrybucję środków pomiędzy pozycje w planie finansowym NFZ oznacza to m.in. obniżenie wartości całkowitego budżetu na refundację o ponad miliard złotych.
- W pierwszym wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności nie uwzględniono żadnego leku przeciwnowotworowego, co jest niezgodne z Pańskimi deklaracjami wsparcia pacjentów onkologicznych poprzez narzędzia, które wprowadziła ustawa o Funduszu Medycznym; do dzisiaj nie są znane żadne kryteria opracowania wykazu technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej - wypominają prezydentowi pacjenci.
Wskutek nieumiejętnego wprowadzenia zmian w systemie ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL) program w zasadzie przestał funkcjonować.
W ocenie OFO Fundusz Medyczny jest kolejnym źródłem finansowania tych samych zadań infrastrukturalnych - obecnie przedsięwzięcia budowlane oraz zakup sprzętu odbywają się z następujących źródeł.
"Z poprawy infrastruktury bez inwestycji w kadry oraz zakup świadczeń sytuacja polskich pacjentów nie ulegnie poprawie" - piszą pacjenci do prezydenta.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych