Giełda nazwisk na stanowisko wiceministra zdrowia ruszyła

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak, Piotr Przeniosło, Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   21-12-2010, 16:08

Giełda nazwisk na stanowisko wiceministra zdrowia ruszyła Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo zdrowia musi znaleźć kandydata, który zna się na polityce lekowej i nie jest uwikłany biznesowo. W spekulacjach pojawia się jedno nazwisko.


- Do sukcesów Ministerstwa Zdrowia w tym czasie należy zaliczyć podjęcie działań zmierzających w kierunku poprawy polityki cenowej w Polsce. Minister Twardowski podjął się twardych negocjacji z przemysłem. Wprowadził pod tym względem nowe standardy w Ministerstwie. Wydaje mi się, że miał zbyt  mało specjalistów, ale po wprowadzeniu w życie przepisów ustawy refundacyjnej powstanie Komisja Ekonomiczna, stanowiąca przełom i ogromną zmianę w sposobie prowadzenia polityki cenowej w Polsce. Minister Twardowski robił pod tym względem co mógł i zrobił dużo jak na skromne zasoby kadrowe którymi dysponował.

Na początku nie orientował się w niektórych aspektach polityki lekowej. W pierwszych miesiącach resort przygotował kilka nietrafionych pomysłów refundacyjnych, ale minister Twardowski szybko się uczy. Widać było ewidentny postęp, jeśli chodzi o prowadzenie polityki lekowej.

Potrzebny fachowiec
Zdaniem Krzysztofa Łandy, wybór następcy Ministra Twardowskiego może iść w dwóch kierunkach. W pierwszym przypadku  może to być osoba posiadająca mocne poparcie  środowisk lekarskich. Byłaby to decyzja polityczna, dla zrównoważenia jednego środowiska drugim.

- Decyzją polityczną, ale z ukierunkowaniem merytorycznym, byłby wybór osoby mającej doświadczenie w polityce refundacyjnej i cenowej, która zna ratio legis ustawy refundacyjnej, by przeprowadzić ją przez Sejm. Myślę, że będzie to osoba mało znana w środowisku – prognozuje prezes Łanda.

Na konieczność przygotowania merytorycznego, szczególnie pod kątem znajomości procesu legislacyjnego przyszłego następcy ministra Twardowskiego wskazuje także Bolesław Piecha, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH