Giełda nazwisk na stanowisko wiceministra zdrowia ruszyła

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak, Piotr Przeniosło, Anna Kaczmarek/rynekaptek.pl   21-12-2010, 16:08

Giełda nazwisk na stanowisko wiceministra zdrowia ruszyła Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo zdrowia musi znaleźć kandydata, który zna się na polityce lekowej i nie jest uwikłany biznesowo. W spekulacjach pojawia się jedno nazwisko.


Minister Piecha nie zgadza się z oficjalnie przedstawianym powodem dymisji: - Z mojej wiedzy wiceminister Twardowski nie odszedł z powodu sporu o kontrakty na 2011 rok z Federacją Porozumienie Zielonogórskie. Głównym powodem jest ciągle przesuwane wejście w życie listy leków refundowanych, na której miały znaleźć się długodziałające analogi insulin.

Jak przypomina Bolesław Piecha, wiceminister Twardowski obiecał, że te produkty znajdą się w wykazie, po czym musiał się ze swojej decyzji wycofać po otrzymaniu stanowczej odmowy minister zdrowia.

- Zapewne każda ze stron opierała się na  swoich opiniach, ale te – jak wiemy - są często przeciwstawne. Wydaje mi się, że wprowadzenia analogów na listy obawiała się przede wszystkim polska firma, która wiedzie prym w segmencie insulin klasycznych.  Możliwość dostępu do nowocześniejszych terapii za połowę ceny spowodowałaby większą chęć pacjentów do skorzystania z analogów. A to odbiłoby się negatywnie na wynikach polskiej firmy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH