Grudziądz: przeterminowane leki do pojemnika, a nie do śmietnika

POLITYKA LEKOWA

Autor: Nowości, PP, LJ/rynekaptek.pl   20-10-2010, 13:42

Dziewiętnaście z dwudziestu siedmiu działających w Grudziądzu aptek jest wyposażonych w pojemniki na przeterminowane leki.

Urząd Miejski w Grudziądzu już od kilku lat prowadzi tego typu zbiórkę. Samorząd wyposażył 19 spośród 27 grudziądzkich aptek w pojemniki przeznaczone do zbiórki przeterminowanych leków. Ich listę znaleźć można na stronie www.grudziadz.pl. Za utylizację samorząd płaci 10 tysięcy złotych rocznie. Pojemniki zapełniają się dość szybko.

– Najczęściej trafiają tam leki wydawane na choroby przewlekłe. Są one bowiem praktycznie w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pacjenci płacą za nie jeden grosz, więc kupują je w sporych ilościach, a potem wyrzucają, jeśli już ich nie potrzebują – przyznaje Ryszard Kamiński, kierownik jednej z tamtejszych aptek, a jednocześnie członek Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Firma Proeko, która rocznie utylizuje ok. 165 ton środków leczniczych wylicza, że tylko niektóre z wyrzucanych leków są przeterminowane. Dużą część stanowią jednak leki w pełni wartościowe, ale niepotrzebne.

Marek Osik, wiceprezes Proeko przyznaje, że trzeba poza zmianami prawnymi skupić się na edukacji proekologicznej, skierowanej nie tylko do najmłodszych, ale przede wszystkim starszych osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH