Grypa pozwala zarobić: znaczny wzrost sprzedaży leków bez recepty

POLITYKA LEKOWA

Autor: Money.pl/rynekaptek.pl   19-11-2009, 12:35

Grypa pozwala zarobić: znaczny wzrost sprzedaży leków bez recepty Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O 600 mln zł więcej niż przed rokiem wydadzą Polacy w aptekach za leki przeciw grypie i przeziębieniu. Od początku listopada w aptekach codziennie sprzedaje się blisko 450 tys. opakowań farmaceutyków i 20 tys. szczepionek przeciw tzw. grypie sezonowej.

Od września, jak wynika z danych firmy analitycznej PharmaExpert, apteki zanotowały 15-procentowy wzrost sprzedaży leków bez recepty. Wydano na nie łącznie 830 milionów złotych.

Z kolei szacunki firmy konsultingowej PMR mówią o tym, że wśród wszystkich leków jakie Polacy kupują bez recepty, wydatki na te przeciw grypie i przeziębieniom - w tym leki przeciwbólowe i witaminy - stanowią aż 80 procent, co daje kwotę przekraczającą 660 milionów złotych.

Money.pl szacuje, że od połowy listopada do końca grudnia tego roku rodacy wydadzą na ten cel prawie 1,5 mld zł, czyli blisko 600 milionów złotych więcej niż przed rokiem.

Z obserwacji PharmaExpert wynika, że od początku listopada w aptekach już widać bardzo wyraźny wzrost sprzedaży leków przeciw przeziębieniom.

– Średnia sprzedaż dzienna (z wyłączeniem dni świątecznych) wyniosła ok. 448 tysięcy opakowań. Sprzedaż w październiku to 245 tysięcy sztuk. Wzrost w skali miesiąca wyniósł więc 83 proc. – informują analitycy rynku farmaceutycznego.

Sprzedaje się też więcej szczepionek przeciw wirusowi grypy. Dziennie, średnio apteki sprzedają 20 tys. opakowań. Tymczasem w październiku było to około 9,6 tys. To wzrost w ujęciu miesięcznym aż o 108 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH