Ilu pacjentów skorzystało z RDTL w 2020 roku?

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   01-02-2021, 11:03

Ilu pacjentów skorzystało z RDTL w 2020 roku? Aktualnie z procedury RDTL mogą korzystać wyłącznie szpitale III stopnia, ogólnopolskie, onkologiczne, pulmonologiczne oraz szpitale pediatryczne Fot. ShutterStock Data dodania: 21 grudnia 2022

W 2020 r. złożono 4240 wniosków o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL, z których około 3800 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Łącznie z procedury RDTL w 2020 r. skorzystało około 2000 pacjentów, w większości onkologicznych.

W ramach procedury tzw. ratunkowego dostępu do technologii lekowych, polscy pacjenci mogą stosować produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale nieobjęte finansowaniem ze środków publicznych.

Procedura ta umożliwia podanie pacjentowi leku nierefundowanego systemowo w sytuacji, w której w toku leczenia u danego pacjenta wykorzystano wszystkie możliwości leczenia finansowane ze środków publicznych w danym wskazaniu.

Aktualnie z procedury RDTL mogą korzystać wyłącznie szpitale III stopnia, ogólnopolskie, onkologiczne, pulmonologiczne oraz szpitale pediatryczne.

W związku z utworzeniem Funduszu Medycznego, aktualnie leki w ramach procedury RDTL są finansowane ze środków tego Funduszu.

Na finansowanie leczenia w ramach RDTL przeznaczona jest w skali roku kwota stanowiąca maksymalnie 3% sumy kwot przeznaczonych na finansowanie leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych programami lekowymi oraz leków stosowanych w chemioterapii (w 2021 r. kwota ta stanowi około 130 mln zł).

W 2020 r. złożono 4240 wniosków o wydanie zgody na pokrycie kosztów leku w ramach procedury RDTL, z których około 3800 zostało rozpatrzonych pozytywnie. Łącznie z procedury RDTL w 2020 r. skorzystało około 2000 pacjentów, w zdecydowanej większości będących pacjentami onkologicznymi.

Przeciętny czas oczekiwania na decyzję Ministra Zdrowia wynosił około 30 dni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH