IMS: dobry początek roku na rynku leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   09-03-2011, 15:30

IMS: dobry początek roku na rynku leków

Wartość rynku aptecznego w lutym 2011 wzrosła o prawie 12 proc. rdr i spadła o około 10 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) wzrosła w lutym 2011 o około 11,8  proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła blisko 1,96 mld złotych – wynika z danych IMS Health.

W porównaniu do stycznia 2011 wartość rynku spadła o około 10 procent. Spadek wartości rynku w lutym w porównaniu do stycznia jest charakterystyczny dla tego okresu i ma związek z mniejszą liczbą dni roboczych. Tegoroczna zmiana nie odbiega od notowanych w poprzednich latach.

 
- Podobnie jak w styczniu, w lutym zanotowaliśmy wysoką, dwucyfrową dynamikę wartości rynku w ujęciu rok do roku. Sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 200 milionów złotych wyższa niż rok wcześniej, a dynamika wartości rynku po dwóch miesiącach przekracza 12 procent komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- To wynik wyraźnie lepszy niż rok temu, kiedy w tym samym okresie zanotowaliśmy ujemną dynamikę, spowodowaną między innymi przedłużającą się zimą i mniejszą liczbą infekcji – dodaje Gawroński.


Po dwóch miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 4,1 miliarda złotych, o 12,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
 

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%, W Polsce działa ponad 13 600 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH