IMS Health: słabszy kwiecień w aptekach

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   09-05-2011, 14:15

IMS Health: słabszy kwiecień w aptekach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wartość rynku aptecznego w kwietniu 2011 wzrosła o 2 proc. rdr i spadła o ponad 15 proc. w ujęciu mdm.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) wzrosła w kwietniu 2011 o 2 proc. w ujęciu rok do roku i osiągnęła blisko 1,85 mld złotych – wynika z danych firmy analitycznej IMS Health.

Spadek wartości rynku w kwietniu w porównaniu do marca jest charakterystyczny dla tego okresu i ma związek z kończącym się sezonem grypowym.

- W kwietniu sprzedaż hurtowni do aptek była o ponad 36 milionów złotych wyższa niż rok wcześniej, a wzrost wartości rynku sięgnął 2 procent. Dynamika wartości rynku jest więc słabsza, na co miał wpływ między innymi układ dni świątecznych w kwietniu. Nie bez znaczenia był również sześćdziesięcioprocentowy spadek zachorowań na grypę w kwietniu w porównaniu do marca – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

Po czterech miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za ponad 8,16 miliarda złotych, o ponad 8 proc. (626 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Optymizm jaki przyniosły dobre wyniki sprzedaży hurtowni do aptek w pierwszych trzech miesiącach roku, został nieco ostudzony wynikami kwietnia, mimo to po czterech miesiącach mamy nadal ponad ośmioprocentowy wzrost. Jednak na wynik całego roku ogromny wpływ będą miały skutki wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej – zaznacza ekspert IMS Health.

W 2010 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła blisko 22,3 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła niecałe 4%. W Polsce działa ponad 13 500 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH