IMS Health: ustawa refundacyjna nie zmusi pacjentów do ograniczenia konsumpcji leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-04-2011, 06:09

IMS Health: ustawa refundacyjna nie zmusi pacjentów do ograniczenia konsumpcji leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pod względem wielkości rynku aptecznego, Polska zajmuje szóstą pozycję w Europie. Rynek jest blisko 2,5 krotnie mniejszy niż rynek porównywalnej liczbą mieszkańców Hiszpanii.

Jednak już pod względem wielkości rynku w przeliczeniu na głowę mieszkańca Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie. Przykładowo rynek Słowacji i Węgier jest większy od polskiego o odpowiednio 47 i 60 procent – informowali eksperci firmy analitycznej IMS Health, prezentując raport analizujący skutki wprowadzenia ustawy refundacyjnej na rynek farmaceutyczny w Polsce.

W podziale na leki generyczne i innowacyjne, Polska na tle innych państw europejskich ma największy udział wartościowy leków generycznych, sięgający 65 procent. Dla leków innowacyjnych nasz kraj jest dziewiątym rynkiem w Europie, zaś pod względem ilości dostępnych produktów innowacyjnych zajmuje 8 miejsce w Europie. Jak podkreśla raport IMS, większość z tych produktów to leki długo dostępne na rynku.

Analizując rynek leków szpitalnych i wartość sprzedaży TOP 30 produktów innowacyjnych na rynku szpitalnym w Europie wynika, że w Polsce dostępnych jest 26 produktów z tej grupy. Wydatki per capita na grupę tych leków wynoszą w Polsce 4,5 euro, podczas gdy w Niemczech – 11,8 euro, we Włoszech – 30,2 euro, we Francji – 25,3 euro, Wielkiej Brytanii – 26,2 euro i w Hiszpanii – 38,7 euro.

Ceny leków i poziom odpłatności

Polska ma jedną z najniższych średnich cen w Europie. W Polsce wynosi ona 3,6 euro przy średniej europejskiej 8 euro. Według IMS, jest to wynikiem dużego udziału leków generycznych i niskiego poziomu dostępności leków innowacyjnych. Średnia cena leku innowacyjnego kształtuje się na poziomie 54 proc. poniżej średniej europejskiej, wynoszącej 16,1 euro (w Polsce 7,4 euro). Również ceny generyków są niższe o 40 proc. od średniej w Europie.

Języczkiem u wagi jest poziom odpłatności za leki refundowane przez pacjenta. Według danych IMS wynika, że w 2010 roku wyniósł on 32 procent. W liczbach bezwzględnych pacjenci dopłacili do leków refundowanych 4,1 mld złotych, przy 8,5 mld złotych wydanych na ten cel przez NFZ. Biorąc pod uwagę całkowite wydatki pacjentów na leki (refundowane, na receptę pełnopłatne i OTC), wydali oni 17,7 mld złotych.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH