IMS: pod koniec 2010 roku rynek odnotował spadek sprzedaży leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS/rynekaptek.pl   11-01-2011, 10:13

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w grudniu 2010 roku wyniosła 1,7 mld zł i była lepsza od analogicznego okresu 2009 roku o blisko 6 procent.

W odniesieniu do listopada 2010 roku rynkowi nie udało się jednak uniknąć spadku sprzedaży – wynika z najnowszych danych firmy analitycznej IMS Health. Według szacunków firmy spadek wyniósł 11 procent.

- Spadek sprzedaży jest charakterystyczny dla końca roku. W grudniu sprzedaż z hurtowni do aptek była o 200 mln zł mniejsza niż w listopadzie i o prawie 100 mln zł większa niż rok wcześniej – wylicza Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – W efekcie, w ostatnim kwartale ub.r. hurtownie sprzedały aptekom leki i inne produkty za ponad 5,5 mld zł, tylko o 21 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Roczny bilans na rynku farmaceutycznym zamknął się sprzedażą na poziomie 22,3 mld zł wartości liczonej w cenach hurtowych i dynamiką 3,9 proc. w stosunku do 2009 roku.

Według szacunków IMS, największy wpływ na wzrost wartości rynku miały II i III kwartał minionego roku. Dynamika rynku osiągnięta w tym okresie wyniosła odpowiednio 6 proc. i 8 proc. Nieco słabiej wypadły natomiast kwartały I i IV, na co w głównej mierze wpływ miała wizja epidemii grypy A/H1N1, a także większe zakupy leków odnotowane w IV kwartale 2009 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH