IMS: rynek apteczny w czerwcu o ponad 6 proc. w górę

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   13-07-2010, 09:31

Rynek apteczny w czerwcu wzrósł o 6,6 proc., w porównaniu rok do roku i o ponad 1 proc. w ujęciu miesięcznym.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto) wzrosła w czerwcu 2010 o ponad 6 proc. w ujęciu rok do roku i wyniosła ponad 1,8 mld złotych – wynika z danych firmy badającej rynek farmaceutyczny IMS Health.

W porównaniu do maja 2010 wartość rynku wzrosła o ponad 1 procent.

– W porównaniu do ubiegłego roku rynek apteczny w drugim kwartale zwiększył swoją wartość o ponad 6 procent. To wysoki wzrost, jednak należy pamiętać, że pierwszy kwartał zakończył się wzrostem zaledwie jednoprocentowym. W efekcie po pół roku rynek apteczny wzrósł o 3,6 procenta – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – Osiągnięcie 6-7 proc. dynamiki w całym roku będzie bardzo trudne.

Łącznie po sześciu miesiącach 2010 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 11,2 miliardów złotych, o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W 2009 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła 21,4 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła około 11 proc. i była największa w ostatnich latach. Obecnie w Polsce działa ok. 13 350 aptek i punktów aptecznych.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH