IMS: sprzedaż leków wzrosła w październiku o 1,7 procent

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   10-11-2010, 12:20

IMS: sprzedaż leków wzrosła w październiku o 1,7 procent Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek apteczny w październiku 2010 roku wzrósł o około 1,7 proc. rdr i spadł o 9 proc. w ujęciu mdm - ocenia firma IMS Health.

Jak wynika z danych IMS Health, firmy badającej rynek farmaceutyczny, sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych netto) wzrosła w październiku 2010 o około 1,7  proc. w ujęciu rok do roku i przekroczyła 1,9 mld złotych. W porównaniu do września 2010 wartość rynku spadła o 9 procent.

- Miesiąc temu informowaliśmy o dobrych wynikach we wrześniu, w którym zanotowaliśmy rekordową wartość sprzedaży i wysoki wzrost wartości rynku. W październiku hurtowniom nie udało się jednak powtórzyć wysokiej dynamiki wzrostu miesięcznej wartości rynku - w ujęciu rok do roku była ona najniższa od kilku lat, a typowa dla października niewielka korekta wartości rynku w porównaniu do września była w tym roku większa komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

– Słabszy październik i perspektywa niższego wzrostu w listopadzie, wynikająca z wysokiej bazy w roku ubiegłym, mogą wskazywać, że w ostatnim kwartale dynamika rynku będzie niższa niż w ubiegłym roku – dodaje Gawroński.

Łącznie po dziesięciu miesiącach 2010 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za 18,6 miliardów złotych, o 4,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


W 2009 roku wartość rynku aptecznego (w cenach hurtowych netto) wyniosła 21,4 mld złotych, a dynamika w ujęciu rdr wyniosła około 11% i była największa w ostatnich latach.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH