IMS: sprzedaż leków wzrosła w styczniu o 12 procent

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   08-02-2011, 13:18

Wartość rynku aptecznego w styczniu 2011 wzrosła o ponad 12 proc. rdr i o około 26 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.

Sprzedaż leków i produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek w Polsce (mierzona w zł na poziomie cen hurtowych) wzrosła w styczniu 2011 o ponad 12  proc. w ujęciu rok do roku i przekroczyła 2,1 mld złotych. W porównaniu do grudnia 2010 wartość rynku wzrosła o około 26 procent - wynika z danych IMS Health, firmy badającej rynek farmaceutyczny.

- Wzrost sprzedaży hurtowni do aptek w styczniu jest charakterystyczny dla przełomu roku. Wartość rynku wzrosła o 26 procent w porównaniu do grudnia i o 12 procent rok do roku - komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health.

- To wynik wyraźnie lepszy niż rok temu, kiedy zanotowaliśmy 8-mioprocentowy spadek sprzedaży w styczniu w ujęciu rok do roku, do czego przyczyniła się między innymi bardzo mroźna zima, która ograniczyła rozprzestrzenianie się infekcji, a także aktywność wielu pacjentów, co w efekcie zredukowało liczbę osób w ośrodkach zdrowia i aptekach. Warto też zauważyć, że tegoroczny styczeń przyniósł rekordową miesięczną sprzedaż z hurtowni do aptek: ponad 2,1 mld złotych – dodaje Gawroński.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH