Infarma o systemie ochrony patentowej w Unii Europejskiej i Polsce

POLITYKA LEKOWA

Autor: Infarma/rynekaptek.pl   12-11-2009, 05:27

Infarma o systemie ochrony patentowej w Unii Europejskiej i Polsce Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W lipcu 2009 Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie końcowe dotyczące badania sektora farmaceutycznego. - Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma z zadowoleniem przyjmuje zawarte w tym raporcie rekomendacje dotyczące sprawnego systemu patentowego - czytamy w komunikacie Związku.

Komisja Europejska wskazuje w obszernym, lipcowym raporcie na konieczność ustanowienia silnego wspólnotowego systemu ochrony patentowej oraz na bariery administracyjne opóźniające wejście na rynek zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych.

Końcowe sprawozdanie KE z badania „Sector Inquiry into Pharmaceuticals” zawiera szereg rekomendacji dotyczących rynku farmaceutycznego, których wdrożenie może przynieść wymierne korzyści dla pacjentów. Sprawozdanie potwierdza, że ochrona własności intelektualnej jest kluczowa w inwestowaniu w badania i rozwój nad nowymi lekami – brzmi stanowisko Infarmy.

Związek ten „od dawna wskazuje na bariery administracyjne i prawne jako na główną przyczynę opóźnień w wejściu na rynek zarówno leków generycznych, jak i innowacyjnych i z zadowoleniem stwierdza, iż fakt ten został wskazany w sprawozdaniu (...). Warto jednak pamiętać, że sytuacja w różnych krajach Unii Europejskiej różni się od siebie i nie wszystkie wnioski raportu znajdują odniesienie w każdym kraju.”

– Infarma z zadowoleniem przyjmuje zawarte w raporcie rekomendacje dotyczące sprawnego systemu patentowego, który przyczyni się do redukcji kosztów i wzrostu stabilności prawnej oraz biznesowej – informuje Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Infarmy.

– Komisja Europejska słusznie zwraca uwagę na fakt, że silny system patentowy oraz wyłączność danych są fundamentalną siłą sprawczą dla rozwoju badań nad nowymi lekami – dodaje dyrektor Sztwiertnia w komunikacie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH