Jak refundowane złotówki wracają do aptek: kiedyś było gorzej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Piotr Przeniosło/rynekaptek.pl   09-03-2010, 08:13

Jak refundowane złotówki wracają do aptek: kiedyś było gorzej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rozliczenia aptek z Narodowym Funduszem Zdrowia teoretycznie nie powinny sprawiać większych problemów. Jednak nie zawsze tak jest. Aptekarze z woj. mazowieckiego wskazują na dłuższą niż w innych regionach procedurę zwrotu kwot refundacji. Z kolei NFZ przypomina, że w ubiegłym roku średnio od 20 do 40 proc. zestawień recept z mazowieckich aptek miało błędy.

Zgodnie z art. 63 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych NFZ dokonuje refundacji cen leków na podstawie zestawienia zbiorczego recept, przekazanego przez aptekę do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu.

Taka jest procedura
Sposób przedstawiania przez apteki zbiorczych zestawień zrealizowanych recept reguluje rozporządzenie ministra zdrowia z 28 września 2004 roku. Przekazywanie przez apteki takich zestawień jest obligatoryjnie związane z przesłaniem szczegółowego, elektronicznego zestawienia.

Droga do otrzymania przez apteki kwot refundacji nie wydaje się zbyt skomplikowana:
• Po przekazaniu przez aptekę w terminie ustawowym dokumentacji rozliczeniowej, oddział Funduszu dokonuje oceny jej kompletności, poprawności oraz zgodności.
• Jeśli dokumenty są kompletne, sprawdzana jest poprawność merytoryczna oraz rachunkowa.
• Następnie dokonywane jest porównanie zgodności finansowej zbiorczego zestawienia z zestawieniem szczegółowym.
• Po przeprowadzeniu powyższych kontroli i stwierdzeniu poprawności, zestawienie zbiorcze zostaje zaksięgowane.
• W terminie określonym przepisami prawa następuje przelew środków z tytułu refundacji cen leków za okres wskazany w zestawieniu.

– O wszelkich nieprawidłowościach zarówno formalnych jak i merytorycznych Narodowy Fundusz Zdrowia informuje aptekę, a w uzasadnionych przypadkach zwraca się z prośbą o przekazanie korekty zestawienia zbiorczego recept, która podlega analogicznej procedurze kontrolnej jak zbiorcze zestawienie – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie narzekają
– W przeciwieństwie do poprzednich lat, współpraca z Funduszem wygląda dobrze – zapewnia Anna Gołdyn, prezes Kaliskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. – Prowadzę aptekę, która w zeszłym roku była kontrolowana przez NFZ. W zasadzie nie miałam uwag, a to dlatego, że mamy czas na przygotowanie się do takiego spotkania. Recepty przez wizytą kontrolerów można przejrzeć i skorygować, bo nie wszystko od razu da się zauważyć.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH