Jakie poprawki nie przeszły w Komisji Zdrowia

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   25-03-2011, 13:31

Jakie poprawki nie przeszły w Komisji Zdrowia Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy o refundacji leków jest już po drugim czytaniu. Wkrótce projekt zostanie przegłosowany.

Srawozdawca ustawy, poseł Andrzej Orzechowski stwierdza, że wiele ze zgłoszonych poprawek nie znalazło uznania członków Komisji Zdrowia.

Przypominamy, że projekt po pierwszym czytaniu trafił do Komisji Zdrowia. Potem powołana została podkomisja nadzwyczajna. Z powodu zarzutów o niekonstytucyjność ustawy, zlecona została ekspertyza, która wykazała, że projekt nie narusza zasad Konstytucji.

W trakcie prac specjalnej podkomisji, jak i komisji zdrowia zgłoszono szereg poprawek. Opozycja m.in. postulowała wykreślenie 17 proc. limitu czy rozwiązania typu pay-back. Po odrzuceniu tych poprawek, głosowano nad zwiększeniem limitu procentowego z 17 do 21,5 proc., nad zwiększeniem marży hurtowej z 5 do 8 punktów procentowych oraz podziału w systemie pay-back po połowie między wnioskodawcę i NFZ. Te poprawki zgłoszone przez opozycję, również nie znalazły uznania Komisji Zdrowia.

Uznanie znalazły poprawki porządkujące systematykę ustawy, np. odróżniające w pay-backu kwotę zwrotu od kwoty przekroczenia, ustalające zasady opracowania pierwszego wykazu, określające sposób postępowania z wnioskami refundacyjnymi złożonymi po 30 czerwca 2011 roku, precyzujące kary pieniężne do 3 proc. wartości netto obrotu refundowanego, a nie obrotu całkowitego czy rezygnacji z objęcia opłatą 3 proc. wartości refundacji kwoty pay-backu.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH