KE: będzie transatlantycka strategia walki z narkotykami i dopalaczami

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-04-2011, 11:25

KE: będzie transatlantycka strategia walki z narkotykami i dopalaczami Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding przedstawi jesienią, za polskiej prezydencji, nową unijną strategię walki z narkotykami, w tym z substancjami psychotropowymi, tzw. dopalaczami. Strategia będzie obejmowała współpracę transatlantycką UE-USA.

- Włączę współpracę UE-USA w zwalczaniu narkotyków w Strategię antynarkotykową UE, którą przedstawię w ramach polskiej prezydencji w październiku - powiedziała Reding w czwartek (14 kwietnia), po spotkaniu na Węgrzech z amerykańską sekretarz bezpieczeństwa narodowego Janet Neapolitano i prokuratorem generalnym USA Erikiem Holderem.

Rzecznik komisarz podkreślił w rozmowie z agencją, że strategia po raz pierwszy zdecydowanie szerzej obejmie kwestię tzw. dopalaczy.

- To odpowiedź na apel premiera Polski Donalda Tuska zawarty w liście jeszcze z ubiegłego roku - powiedział rzecznik Matthew Newman, który podkreślił, że także w sprawie "inteligentnych narkotyków" UE chce współpracować z USA, przede wszystkim wyciągając wnioski z doświadczeń Amerykanów.

Niewykluczone, że KE zmieni procedury dotyczące postępowania w sprawie zakazywania produkcji i sprzedaży. Obecnie polityka antynarkotykowa należy głównie do kompetencji państw członkowskich. KE jest odpowiedzialna za monitorowanie oraz ocenę strategii antynarkotykowej UE oraz planów działania w zakresie narkotyków.

KE przysługuje prawo proponowania państwom, aby nowe substancje, w tym dopalacze, objąć kontrolą, czyli w praktyce zakazem - na mocy unijnej Decyzji z 2005 roku o szybkiej wymianie informacji na temat nowych substancji psychoaktywnych. Komisja Europejska już w ubiegłym roku obiecała, że zrewiduje tę Decyzję, tak aby można było jeszcze lepiej zmierzyć się z rosnącym rynkiem nowych narkotyków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH