Ketonal, ellaOne, sildenafil - podwójne standardy w dostępie do leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   12-06-2017, 08:01

Ketonal, ellaOne, sildenafil - podwójne standardy w dostępie do leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od października 2017 roku, decyzją prezesa URPL, przeciwbólowy Ketonal 50 mg (ketoprofen) będzie dostępny bez recepty. Decyzja budzi zdziwienie farmaceutów. Przed laty ketoprofen żel był w sprzedaży odręcznej, ale w 2011 roku wrócił na receptę z powodu działań niepożądanych - przypominają.

Zmiany kategorii dostępności leków w Polsce (z Rx na OTC i dostępnych w sprzedaży odręcznej na receptę) nie są niczym nowym. W obu przypadkach zmiany kategorii dostępności są na wniosek podmiotu odpowiedzialnego. W opinii ekspertów zjawisko switchingu będzie przybierać na sile. Tymczasem podejmowane przez władze decyzje wskazują na brak spójnej i konsekwentnej polityki w obszarze bezpieczeństwa farmakoterapii.

Powód nie dość klarowny
Głośna była swego czasu zmiana kategorii dostępności leku Tussipect. Lek w postaci tabletek i syropu, po latach sprzedaży odręcznej, trafił na receptę. W tym przypadku decyzja była przyjęta pozytywnie – z powodu zawartości efedryny produkt był nadużywany przez osoby szukające wrażeń w postaci odurzenia, euforii, pobudzenia. Podobnie zrozumienie budziły ograniczenia od 2017 roku liczby tabletek dostępnych w opakowaniu z zawartością pseudoefedryny, kodeiny czy dekstrometorfanu.

Inaczej jest w przypadku Ketonalu. - Wprowadzenie ketoptofenu w formie doustnej bez recepty jest zaskakującą decyzją. Biorąc pod uwagę dość duży wybór innych substancji przeciwbólowych dostępnych obecnie bez recepty, dołożenie kolejnej jest zastanawiające. Zwłaszcza, że substancja czynna posiada szereg poważnych działań niepożądanych, co przy stosowaniu w samoleczeniu może budzić wiele obaw. Takie decyzje wprowadzają też pewną dezorientację, nie tylko wśród pacjentów, ale także w świecie aptecznym. Przy każdej takiej zmianie rodzi się pytanie, jaka substancja czynna obecnie wydawana z przepisu lekarza będzie następna? – ocenia farmaceutka Maria Pieńkowska, autorka bloga Pogromcy Reklam Farmaceutycznych.

Etyk prof. Zbigniew Szawarski również zwraca uwagę na sytuację, która może powodować dezorientację: ta sama substancja, w dwóch różnych postaciach, z różnymi kategoriami dostępności:

DO POBRANIA


comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH