Ketonal powinien być na receptę i tylko w wyjątkowych przypadkach

POLITYKA LEKOWA

Autor: zdrowie.gazeta.pl/rynekaptek.pl   08-06-2017, 09:27

Ketonal powinien być na receptę i tylko w wyjątkowych przypadkach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ketonal to nie jest to środek jedynie zwalczający ból, może także w dłuższej perspektywie działać niszcząco na ludzkie organy - uważa dr Anna Żelechowska, neurolog specjalista rehabilitacji medycznej.

Od października 2017 r. Ketonal 50 mg będzie można kupić bez recepty. Jak pisaliśmy, tak postanowił  prezes URPL, mimo iż eksperci z Komisji ds. Produktów Leczniczych zwracali uwagę na szereg działań niepożądanych przyjmowania leku. Wymieniali między innymi dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego oraz uszkodzenia nerek.

Jak wskazuje na portalu gazeta.zdrowie.pl dr Anna Żelechowska, Ketonal to bardzo silny lek, który wydawany bez recepty mógłby być nadużywany przez pacjentów i stosowany w niekontrolowany, a co za tym idzie - niebezpieczny dla zdrowia sposób:

- Nie jest to środek jedynie zwalczający ból, może także w dłuższej perspektywie działać niszcząco na ludzkie organy (np. na ściany żołądka), a nawet doprowadzić do wystąpienia udaru. Na rynku mamy dostępnych wiele środków przeciwbólowych, zawierających na przykład ibuprofen, dostępnych bez recepty - nawet one mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. W związku z powyższym uważam, że Ketonal powinien zostać lekiem wydawanym na receptę przez lekarzy i to tylko w przypadkach, gdy jest to niezbędne i celowe - stwierdza neurolog.

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH