Kiedy szczepionki przeciw HPV wrócą na polski rynek?

POLITYKA LEKOWA

Autor: ZPP   31-03-2021, 12:03

Kiedy szczepionki przeciw HPV wrócą na polski rynek? Resort zdrowia zapowiada pojawienie się szczepionek przeciw HPV w Polsce Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Resort zdrowia prowadzi negocjacje z dwoma firmami, które deklarują ponowną dostępność szczepionek przeciw HPV w Polsce.

Podczas posiedzenia Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST Ministerstwo Zdrowia poinformowało o działaniach resortu zdrowia w zakresie skutecznego przywrócenia dostępności do szczepionek przeciwko HPV.

"Resort prowadzi negocjacje z dwoma firmami, które deklarują dostępność szczepionek pod koniec 2021 roku" - poinformował Związek Powiatów Polskich.

Ograniczona dostępność
Problem z dostawami szczepionek do Polski zaczął się w 2019 roku.

Chodzi o dwa produkty: Gardasil firmy MSD i Cervarix firmy GSK.

Już w 2019 roku  podmiot odpowiedzialny poinformował, że Gardasil został "tymczasowo wstrzymany w obrocie". W ślad za tą informacją pojawił się komunikat resortu zdrowia o ograniczonej dostępności do preparatu.

"Przyczyny ograniczonej aktualnie dostępności na polskim rynku wiążą się z gwałtownym wzrostem zainteresowania szczepieniami przeciwko HPV na świecie, w tym zwiększającą się liczbą narodowych programów szczepień oraz obejmowaniem tymi programami także chłopców" - powiadomił MZ.

"Firma MSD informowała o czasowym zmniejszeniu dostępności szczepionek. Powrót pełnej dostępności Gardasilu 9 na rynek polski przewiduje się na przełomie 2021 i 2022 roku" - dodano.

Wznowią dostawy?
W 2020 roku firma dostarczała na polski rynek takie ilości preparatu, by można było dokończyć rozpoczęte schematy szczepień. Nie było jednak możliwe rozpoczynanie kolejnych, w tym w ramach Programów Zdrowotnych realizowanych przez Jednostki Samorządu Terytorialnego.

W sprawie swojego preparatu informowała też firma GSK, wskazując, że problemy z dostępnością są efektem wstrzymania produkcji.

"W związku z tym dystrybucja szczepionki w Polsce została zawieszona i nie ma planów na pojawienie się nowych dostaw leku w 2021 roku" - informowano.

Na początku tego roku informowano, że szczepionka Cervarix firmy będzie dostępna w 4 kwartale 2021 roku.

Skuteczna prewencja
Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy.

Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV, 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH