Kolejny dobry kwartał importu równoległego leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: IMS Health/rynekaptek.pl   21-10-2010, 12:37

Kolejny dobry kwartał importu równoległego leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Import równoległy - mocny wzrost wartości i rekordowy udział w rynku.

Wartość sprzedaży leków pochodzących z importu równoległego (mierzona w zł na poziomie cen producenta netto) wzrosła w III kwartale 2010 roku w porównaniu do III kwartału 2009 roku o blisko 70 proc. i wyniosła 53,5 mln zł – wynika z danych firmy doradczej IMS Health.

Wartość  importu równoległego w III kwartale 2010 roku wzrosła też o około 5% w porównaniu do II kwartału 2010 i osiągnęła blisko 1,1% udziału w rynku.

– Jak pokazują wyniki drugiego kwartału rynek importu równoległego systematycznie rośnie i osiąga rekordowe wyniki – komentuje Marcin Gawroński, ekspert IMS Health. – To trzeci z kolei kwartał, w którym wartościowy udział importu równoległego przekracza 1 procent całego rynku aptecznego. W kolejnych miesiącach tendencja ta zostanie zapewne utrzymana, co oznacza, że w skali całego roku import równoległy może przekroczyć 1 procent rynku – dodaje Gawroński.

W lipcu zanotowano rekordową miesięczną sprzedaż leków z importu równoległego do aptek – 21,7 mln złotych, a udział wartościowy leków z importu równoległego w tym miesiącu przekroczył 1,4% wartości całego rynku sprzedaży do aptek – najwięcej w dotychczasowej historii tej formy sprzedaży leków w Polsce.

Ilościowo sprzedaż produktów z importu równoległego w III kwartale 2010 wzrosła rok do roku o niemal 54% i wyniosła prawie 2,5 mln opakowań (0,64% całkowitej sprzedaży ilościowej hurtowni do aptek).

Według danych IMS Health w III kwartale 2010 roku 4 największych importerów równoległych (Blau Farma, Delfarma, Forfarm, InPharm) odpowiadało za ponad 90% wartości rynku importu równoległego.

Po trzech kwartałach 2010 roku wartość importu równoległego przekroczyła 156 mln złotych i jest o 37 mln złotych wyższa niż w całym 2009 roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH