Kolejny lek na ADHD refundowany

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   05-11-2009, 13:21

Kolejny lek na ADHD refundowany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas środowej (5 listopada) konferencji "Dziecko z ADHD - prawa, standardy terapii i edukacji" dyskutowano nad skutecznością leczenia. Jak zapewnił wiceminister zdrowia Marek Twardowski na nowej liście leków refundowanych znajdzie się drugi lek na tę chorobę.

Wiceminister Marek Twardowski przypomniał, że od niedawna na liście leków refundowanych jest jeden z leków na ADHD. Przedtem kosztował 360 zł, teraz jedynie 3,2 zł.

– To jest duży krok do przodu. Na obecnej liście leków refundowanych, która prawdopodobnie będzie obowiązywać od 1 grudnia, znalazł się drugi preparat, który jest skuteczny w ADHD dla nieco innej grupy dzieci. Mam również pozytywną opinię o następnym preparacie, który jeszcze nie będzie na tej liście, bo nie przeszedł stosownej procedury, ale jeżeli wszystko pójdzie dobrze i będziemy dysponować środkami finansowymi, prawdopodobnie będzie mógł być umieszczony na następnej liście leków refundowanych - powiedział Twardowski.

Jeden ze współorganizatorów Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przekonywał, że gdy istnieje podejrzenie ADHD, trzeba szukać pomocy, a jeśli podejrzenie się potwierdzi, trzeba mieć świadomość, że dziecko nie jest tylko niegrzeczne, ale chore, a choremu należy pomóc dojść do zdrowia.

 Ważne jest to, żeby diagnozować: żeby lekarz wydał opinię, żeby psycholog podjął działania, żeby nauczyciel wiedział, że to jest dziecko, które potrzebuje specyficznej pomocy, bo wtedy postępowanie jest łatwiejsze. Ja daleki jestem od podejrzewania, że ludzie wykazują złą wolę, raczej myślę, że jeśli nie pomagają odpowiednio, to ze względu na niewiedzę - mówił Michalak.

Zdaniem minister edukacji narodowej Katarzyny Hall szkoła powinna w większym stopniu być otwarta na specyficzne potrzeby poszczególnych dzieci. Dodała, że zależy jej, by zadaniem pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych było wspieranie szkoły w wychodzeniu naprzeciw indywidualnym potrzebom dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH