Komitet pandemiczny: do aptek trafi więcej tamiflu

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-11-2009, 09:42

Komitet pandemiczny: do aptek trafi więcej tamiflu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komitet pandemiczny zdecydował, że do aptek trafi od 75 do 80 tys. dawek leku antywirusowego tamiflu z zakupionych rezerw. Dzięki temu lekarze pierwszego kontaktu będą mogli wdrożyć leczenie antywirusowe.

Od 1 września do 15 listopada na grypę sezonową oraz wywołaną wirusem A/H1N1 zachorowało w Polsce 107 tys. 250 osób. Minister zdrowia Ewa Kopacz przypomniała, że w analogicznym okresie ubiegłego roku zachorowało 24 tys. 843 pacjentów. Dodała, że tak duży wzrost zachorowań świadczy o obecności nowego wirusa A/H1N1, który szybko się rozprzestrzenia – donosi PAP.

Zgodnie z obserwacjami WHO u 80 proc. wszystkich zainfekowanych nowym wirusem choroba ma bardzo łagodny przebieg, a u 10 proc. pacjentów kończy się bezobjawowo lub bardzo skąpymi objawami, np. katarem.

Szpitale dysponują lekami zawierającym substancje oseltamiwir i zanamiwir, stosowane przy grypie typu A i B. W aptekach dostępny jest lek na bazie rymantadyny (grypa typu A). Eksperci podkreślają, że leki przeciwwirusowe nie gwarantują 100-procentowej skuteczności, tylko łagodzą objawy i przebieg choroby.

Resort zdrowia kupił 40 tys. dawek szczepionki przeciwko grypie sezonowej, wkrótce do Polski ma trafić także dodatkowych 273 tys. dawek tej szczepionki. Zostaną one przeznaczone dla grup ryzyka.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH