Komunikat do lekarzy: avandia wycofana z obrotu

POLITYKA LEKOWA

Autor: URPL/rynekaptek.pl   19-10-2010, 10:24

Komitet naukowy Europejskiej Agencji Leków stwoerdził, że korzyści ze stosowania rozyglitazonu nie przeważają nad ryzykiem, związanym z jego stosowaniem.

Dlatego zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktami zawierającymi rozyglitazon (avandia, avandamed, avaglim) na obszarze Unii Europejskiej.

Producent leku, firma GSK zaleca, by lekarze nie wystawiali nowych recept na produkty zawierające rozyglitazon oraz nie wystawiali recept będących kontynuacją wcześniej rozpoczętej terapii tymi produktami.

Zaleca także, by lekarze dokonali oceny terapii aktualnie leczonych pacjentów i dokonali zmiany terapii zlecając właściwe leczenie zastępcze.

Od czasu wydania pierwszego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu leku avandia stwierdzono, że stosowanie rozyglitazonu wiąże się z zatrzymaniem płynów i zwiększonym ryzykiem niewydolności serca. Druki informacyjne leku zawierały ograniczenia stosowania rozyglitazonu u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca.

Po zapoznaniu się z ostatnio opublikowanymi wynikami badań, Komitet naukowy EMEA uznał, że stosowanie rozyglitazonu wiąże się ze zwiększeniem ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlatego zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu tymi produktami.

Więcej: www.urpl.gov.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH