Komunikat EMA zdecyduje o obecności analogów na listach

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ, JJ/rynekaptek.pl   16-12-2010, 13:47

Komunikat EMA zdecyduje o obecności analogów na listach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministerstwo Zdrowia uzależnia pozostawienie analogów insulin długodziałających od komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków.

Rozporządzenie w sprawie wykazu leków refundowanych miało wejść w życie w czwartek (16 grudnia). Tak się nie stanie. Najwcześniejszy możliwy termin to albo 31 grudnia bieżącego roku albo 1 stycznia 2011 roku.

Analogi insulin długodziałających, które zostały wpisane do wykazu leków refundowanych, mogą być z niej usunięte. Ministerstwo Zdrowia swoją decyzję w tej kwestii warunkuje stanowiskiem Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA). Jeśli w stosunku do którejś z insulin byłoby ono negatywne, najprawdopodobniej zostanie ona usunięta z listy.

– Dzisiaj Europejska Agencja Leków kończy swoje obrady i spodziewamy się najpóźniej jutro jakiegoś komunikatu w tej sprawie. Jeśli nie będzie zastrzeżeń w stosunku do insulin, pozostaną one na liście leków refundowanych – stwierdza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Piotr Olechno, rzecznik prasowy resortu zdrowia.

Łącznie zmiany na listach (uwzględniając analogii) miały kosztować NFZ 450 mln zł. Jednak, jak zapewniał resort, nie miało się to odbić na jego budżecie. Dodatkowe pieniądze miały bowiem pochodzić z obniżek cen leków wynegocjowanych z firmami farmaceutycznymi. Praktyka pokazuje jednak, że każda zmiana na listach leków powoduje zwiększenie wydatków NFZ.

Wiceminister Marek Twardowski wcześniej zapowiadał, że w sprawie insulin analogowych wszystko jest jeszcze możliwe: będą na liście leków refundowanych, nie będzie ich na liście, a jeśli ich nie będzie, to określonej grupie pacjentów zaproponowany zostanie program terapeutyczny.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH