Konferencja ISPOR: liczenie kosztów chorób sprzyja racjonalizacji wydatków

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   02-12-2010, 22:48

Konferencja ISPOR: liczenie kosztów chorób sprzyja racjonalizacji wydatków

Oszacowanie kosztów leczenia to jeden problemów współczesnej medycyny. Jednak ich określenie wskazuje na dotychczasowy stopień wykorzystania środków finansowych w systemie opieki medycznej.


Polega na to na tym, że osoba indywidualna zastępuje pracę pielęgniarki, która otrzymałaby wynagrodzenie za opiekę nad potrzebującymi.Rodziny chorych za pomoc takiej gratyfikacji nie dostają.

Jest to również nieopłacony w żaden sposób czas, który dana osoba poświęca na udział w działaniu prewencyjnym, np. szczepiąc się lub uczestnicząc w innych programach profilaktycznych.

Jest to również nieopłacony w żaden sposób czas, który dana osoba poświęca na udział w działaniu prewencyjnym, np. szczepiąc się lub uczestnicząc w innych programach profilaktycznych. - W okresie długookresowym, zmiany w kosztach pośrednich są ważnym czynnikiem determinującym poprawę stanu zdrowia pacjentów, jednak ich skalkulowanie jest bardzo trudnym zadaniem – przyznaje Joensson.  

Konkurencja biologiczna
Na problem kosztów, jednak z perspektywy wydatków na nowoczesne terapie, zwróciła uwagę prof. Karina Jahnz-Różyk, prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego.

Przypomniała, że leki biologiczne mają zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, m.in. onkologii, reumatologii, dermatologii czy neurologii, jednak metoda ich uzyskiwania w procesach biologicznych decyduje o bardzo wysokiej cenie.

Mimo, że ich udział w rynku rośnie - w 2009 roku ich odsetek był nawet wyższy wartościowo niż leków generycznych - na całym świecie jest problem z dostępnością do nich z uwagi na cenę.

- W Polsce lekami biologicznymi w ramach programów terapeutycznych leczy się m.in. reumatoidalne zapalenie stawów przeciwciałami anty TNF, raka sutka trastuzumabem czy stwardnienie rozsiane interferonem beta – wylicza prezes ISPOR Polska.

Jej zdaniem, koszty terapii biologicznych mogą skutecznie obniżyć leki biopodobne. Na rynek wchodzą kolejne produkty bionastępcze i będzie ich coraz więcej, wraz z utratą ochorny patentowej przez kolejne leki oryginalne.

Podczas pierwszego dnia konferencji wręczono dyplomy honorowego członkowstwa PTFe. Tytuły takie uzyskali: prof. Andrzej Członkowski, prof. Paweł Mazurek i prof. Jacek Spławiński.

Rozdano także nagrody za najlepszą pracę z dziedziny farmakoekonomiki (magisterską, licencjacką i doktorską).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH