
30 czerwca, podczas posiedzenia Naczelnej Izby Aptekarskiej, będą rozpatrywane formy i terminy aptekarskiego protestu - zapowiedział Grzegorz Kucharewicz, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej podczas Ogólnopolskiego Kongresu Kierowników Aptek i Farmaceutów (Warszawa, 18 czerwca).
– Protest odbędzie się, ponieważ wyczerpały się inne możliwości zwrócenia uwagi resortu zdrowia na potrzeby środowiska aptekarskiego. Widocznie akcje protestacyjne to jedyny sposób na dochodzenie swoich praw – stwierdził Grzegorz Kucharewicz.
Wśród wielu problemów
prezes Izby wymienił brak postępów w pracach nad ustawą Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o cenach: – W 2009 r., po roku prac nad ustawą Prawo farmaceutyczne, minister zdrowia Ewa Kopacz podjęła decyzję o zawieszeniu tychże prac i rozpoczęciem ich od nowa... W efekcie zapowiadane są enigmatyczne projekty, ale efektów zmian legislacyjnych nie ma – mówił prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Aptekarze zainteresowani są szczególnie przepisami antykoncentracyjnymi (1 proc. aptek posiadanych przez jednego właściciela w jednym województwie): – Bez sankcji karnych nie rozwiąże się tego problemu. W obecnym systemie prawnym możliwe jest omijanie przepisów antykoncentracyjnych i tworzenie sieci aptek, które rozwijają się w sposób dowolny – zaznaczył Grzegorz Kucharewicz.
Izba Aptekarska przypomina także o konieczności wprowadzenia kryteriów demograficznych i geograficznych dotyczących rozmieszczenia aptek w Polsce, które zapobiegłyby wyniszczającej konkurencji i zapewniłyby stabilność ekonomiczną aptek.
Aptekarze proponują minimalną liczbę klientów przypadających na jedną aptekę – 3 tysiące oraz minimalną odległość między aptekami wynoszącą 500 metrów.
Uczestnicy kongresu mówili też o konieczności zniesienia, wprowadzonych jeszcze przez ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego (2001-2003) przepisów o maksymalnych cenach urzędowych: – To rozwiązanie służy wyłudzaniu pieniędzy z NFZ – uważa prezes Kucharewicz.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych