Konkurencja na rynku pracy w sektorze farmaceutycznym

POLITYKA LEKOWA

Autor: inwestycje.pl/rynekaptek.pl   08-04-2011, 10:45

Konkurencja na rynku pracy w sektorze farmaceutycznym Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

40 proc. ofert pracy na rynku farmaceutycznym skierowanych jest do przedstawicieli farmaceutycznych lub handlowców, głosi raport internetowej giełdy pracy InfoPraca.pl z początku kwietnia.

Przeprowadzona w pierwszym kwartale analiza ogłoszeń zamieszczanych w największych serwisach rekrutacyjnych wykazała, że pracodawcy z branży farmaceutycznej opublikowali ponad 1,25 tys. ofert pracy. Najwięcej pochodziło z województw: mazowieckiego, śląskiego i wielkopolskiego. Najmniej z Podlasia, Warmii i Mazur oraz województwa lubuskiego.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy InfoPraca.pl powiększyła bazę ofert pracy w tym sektorze o 30 proc., równocześnie liczba aplikacji wzrosła o 25 proc. Wraz z początkiem kwietnia na jedną ofertę pracy odpowiadało średnio 31 kandydatów. Najwięcej chętnych zgłosiło się w województwach: mazowieckim, śląskim oraz małopolskim. Najmniej – podlaskim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

Wartość rynku farmaceutycznego wzrasta a wraz z nim rynek pracy związany z tą branżą. W ostatnim okresie zaobserwuje się wyraźny wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników. Jak ocenia InfoPraca.pl, w Polsce wciąż brakuje nie tylko przedstawicieli farmaceutycznych, ale także specjalistów z zakresu farmacji stosowanej oraz technologii postaci leku. Jednak o ile jeszcze 3 lata temu o pracownika konkurowało wiele firm, dziś ta tendencja ulega odwróceniu.

Według InfoPraca.pl, 40 proc. wszystkich ofert dotyczy pracowników sprzedaży, których stanowisko opisywane jest w ofertach jako przedstawiciel farmaceutyczny, handlowy czy medyczny. Na drugim miejscu pod względem liczby ofert pracy znaleźli się farmaceuci, magistrowie i technicy farmacji (35 proc. wszystkich ofert), a dalej kierownicy aptek (10 proc. wszystkich ofert).


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH