Konstanty Radziwiłł o rządowym projekcie ustawy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: se.pl/rynekaptek.pl   18-02-2011, 14:14

Konstanty Radziwiłł o rządowym projekcie ustawy refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Politycy ograniczają wydatki na leki kosztem bezpieczeństwa chorych - mówi w rozmowie z Super Expressem Konstanty Radziwiłł, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

- Projekt ustawy refundacyjnej zawiera takie zapisy, które mają wpływać na producentów leków, aby ci nie chcieli sprzedawać ich więcej. Niestety, ten „zniechęcający mechanizm“ będzie stosowany najostrzej w odniesieniu nie do leków najdroższych, ale tych najtańszych, leków generycznych - zwykle polskiej produkcji - czyli tańszych zamienników leków oryginalnych. W dodatku tych, które minister zdrowia uznał za podstawowe w leczeniu, wpisując je na listy refundacyjne – uważa wiceprezes NRL.

Jego zdaniem, proponowany przez rząd mechanizm będzie wpływał na producentów i dystrybutorów, zniechęcając ich do zaopatrywania aptek w większą liczbę takich leków. Pacjent będzie miał więc problem - lek tani, uznany za niezbędny w leczeniu będzie niedostępny.

- W projekcie proponuje się, by na wszystkich lekarzy nałożyć obowiązek zawarcia indywidualnych umów z Narodowym Funduszem Zdrowia na przepisywanie leków refundowanych. Umowy takie z kolei nakładałyby na lekarza cały szereg wymagań i obostrzeń formalnych - często pod groźbą ostrych kar. Efekt? Lekarze w obawie przed karami będą zajmować się jeszcze więcej niż dotąd formalnościami i dokumentacją, zamiast leczeniem – uważa Radziwiłł.

Więcej: http://www.se.pl/wydarzenia/opinie/
konstanty-radziwi-tansze-leki-beda-niedostepne_172104.html
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH