Konsultant krajowy chwali możliwość ordynowania leków dla seniorów

POLITYKA LEKOWA

Autor: gazetalekarska.pl/rynekaptek.pl   27-11-2017, 13:37

Konsultant krajowy chwali możliwość ordynowania leków dla seniorów Seniorzy zrealizowali blisko 15 milionów recept na bezpłatne leki (Fot. Archiwum)

Po roku możliwości ordynowania leków bezpłatnych dla seniorów opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia liczby najlepiej świadczą o potrzebie wprowadzenia tego typu udogodnienia - stwierdza dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

- 2,2 miliona osób po 75. roku życia korzystających z bezpłatnych leków, 15 milionów zrealizowanych recept, ponad 40 milionów wydanych bezpłatnych opakowań leków na najczęściej leczone choroby w tej grupie wiekowej - wylicza na łamach portalu gazetalekarska.pl, dr Agnieszka Jankowska-Zduńczyk.

Jej zdaniem, leczenie nadciśnienia tętniczego, hiperlipidemii, osteoporozy, choroby Alzheimera, cukrzycy, jaskry i innych chorób może w istotny sposób redukować „ukryty brak współpracy”, kiedy pacjenci nie przyznawali się, że nie wykupili leków. - Możliwość ordynowania leków bezpłatnych dla seniorów jest tym pacjentom bardzo potrzebna - wskazała doktor.

Jak przyznała, że resort nie prowadził własnych badań analizujących częstość stosowania się do zaleceń lekarskich po wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów.

- Opublikowane w 2009 roku dane badania amerykańskich pacjentów jednoznacznie jednak wskazały, że koszty leczenia są ważną przeszkodą w stosowaniu się do zaleceń lekarskich, a różnica liczby chorych kontynuujących terapię nadciśnienia tętniczego wahała się w granicach 27-40 procent - tłumaczy dr Jankowska-Zduńczyk.

Więcej: http://gazetalekarska.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH