Kopacz: ustawa refundacyjna budzi kontrowersje, bo służy pacjentom

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   11-02-2011, 09:04

Kopacz: ustawa refundacyjna budzi kontrowersje, bo służy pacjentom Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rządowy projekt ustawy refundacyjnej wzbudza kontrowersje, gdyż sprzyja pacjentom, a nie koncernom farmaceutycznym - uważa minister zdrowia Ewa Kopacz.

Jej zdaniem, opinia, że po wejściu jej w życie leki zdrożeją, jest nieprawdziwa.

– Bardzo cieszę się, że ustawa (refundacyjna) wzbudza tyle kontrowersji i uwag. Gdyby była to ustawa, która sprzyja mocnym, czyli koncernom, proszę mi wierzyć, dyskusji by nie było – bylibyśmy po przegłosowaniu tej ustawy – powiedziała minister Kopacz w Warszawie podczas konferencji w związku z XIX Światowym Dniem Chorego, który jest obchodzony 11 lutego.

Minister zdrowia była też pytana, czy zamierza wprowadzić zmiany w projekcie ustawy w związku z opiniami, że przyczyni się ona do wzrostu cen leków i ograniczy do nich dostęp. – Liczę na zmianę stanowiska tych, którzy przekazują nieprawdziwe informacje – odpowiedziała.

Nad rządowym projektem ustawy refundacyjnej pracuje podkomisja zdrowia. Kontrowersje stron budzi m.in. przepis wprowadzający zasadę tzw. pay backu – firmy farmaceutyczne miałyby zwracać część swojego przychodu ze sprzedaży leków refundowanych w przypadku przekroczenia budżetu na refundację, a także opłata w wysokości 3 proc. od obrotu lekami refundowanymi.

Naczelna Rada Lekarska uważa, że mechanizm pay backu może zagrozić krajowym producentom leków generycznych i doprowadzić do ograniczenia dostępu do niektórych z nich.
– Taki sposób ograniczania użycia leków nieuwzględniający rzeczywistych potrzeb chorych jest niedopuszczalny – podkreśla NRL w oświadczeniu na swej stronie internetowej.

W ocenie PKPP Lewiatan i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, jeśli ustawa refundacyjna wejdzie w życie w obecnym kształcie, dopłaty pacjentów do leków wzrosną w 2012 r. o 18 proc.

Kopacz podkreśliła, że po wejściu w życie nowych przepisów cena leku refundowanego będzie negocjowana z koncernami farmaceutycznymi. Zaznaczyła, że w ubiegłym roku wynegocjowano z firmami ponad 1,4 mld zł. Jak przypomniała, obniżona zostaje także marża na lek refundowany z 8,9 proc. na 5 procent.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH