Krajowi producenci leków informują: pacjent zapłaci o 18 procent więcej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   27-01-2011, 15:01

Krajowi producenci leków informują: pacjent zapłaci o 18 procent więcej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Case Doradcy podsumowuje: po wprowadzeniu zmian przewidzianych w projekcie ustawy o refundacji leków oraz w grupach limitowych, współpłacenie pacjentów za leki refundowane może wzrosnąć o 18 procent.

Firma przygotowała model matematyczny, który pozwala na wyliczenie, jakie będą dopłaty pacjentów do leków po wprowadzeniu planowanych regulacji. Model powstał na zlecenie PKPP Lewiatan i Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego (PZPPF).

Zmiany w grupach limitowych
Katarzyna Piętka-Kosińska z Case-Doradcy wyjaśnia sposób funkcjonowania modelu: - Wyliczony jednostkowy koszt każdego opakowania leku został pomnożony przez wolumen sprzedazy, jaki odnotowano w pierwszej połowie 2010 roku. Nasza statyczna sytmulacja pokazuje, ile zapłaci za ten lek pacjent w 2012 roku, gdyby utrzymała się konsumpcja leków w takiej samej ilości opakowań, jak w I połowie 2010 roku, po uwzględnieniu zmian przewidzianych w projekcie ustawy refundacyjnej i innego sposobu pogrupowania leków w grupach limitowych.

Cae Doradcy przeanalizowali ok. 2700 pozycji, czyli 80 proc. rynku leków. - Brakujące 20 procent leków to tzw. problematyczne produkty, dla których nie można wyznaczyć dawki WHO.

Dotychczasowy poziom grupowania leków tworzył ponad 700 grup limitowych. Obecna propozycja resortu zdrowia przewiduje powstanie 310 grup. - Połączenie w jedną grupę limitową substancji, które dotychczas znajdowały się w innych grupach, np. o wyższym limicie oznacza, że zmniejszy się poziom wydatków NFZ na leki, a może zwiększyć się poziom odpłatności dla pacjenta – ocenia Piętka-Kosińska.

Rabaty też wliczono
Zauważa również, że ustawa wprowadza zmiany w opłacie ryczałtowej. Wysokość ryczałtu pozostaje niezmieniona (3,20 zł), ale ustawa wprowadza pojęcie wielokrotnści opakowania ryczałtowego. Cena opakowania leku sprzedawanego na ryczałt może być wyższa, w zależności od tego, jaką stanowi wielokrotność opakowania ryczałtowego.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH