Krajowi producenci leków informują: pacjent zapłaci o 18 procent więcej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   27-01-2011, 15:01

Krajowi producenci leków informują: pacjent zapłaci o 18 procent więcej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Firma Case Doradcy podsumowuje: po wprowadzeniu zmian przewidzianych w projekcie ustawy o refundacji leków oraz w grupach limitowych, współpłacenie pacjentów za leki refundowane może wzrosnąć o 18 procent.


- Wyliczenia przygotowaliśmy również w wariancie uwzględniającym rabaty na leki, jakie otrzymuje pacjent w aptece. W pierwszej połowie 2010 roku wynosiły one ok. 8 procent. Dlatego założyliśmy, że producenci obniżą ceny leków o wysokość udzielanych rabatów, pomniejszoną jednak o 3 proc. podatku od obrotu lekami refundowanymi. W efekcie założyliśmy efektywny spadek cen leków o ok. 4,5 procenta – wyjaśnia Katarzyna Piętka-Kosińska.

Eksperci Case Doradcy otrzymali następujący wynik: po wprowadzeniu zapowiadanych zmian, dopłaty pacjentów do leków refundowanych w 2012 roku mogą wzrosnąć nawet o 18,3 procenta. Wydatki NFZ zmniejszą się o ok. 22,5 procenta.

Starzenie się społeczeństwa
PZPPF przypomina, że już dziś polski pacjent partycypuje w kosztach leków refundowanych w 30%, podczas gdy węgierski w 20% , słowacki w 13%, niemiecki zaledwie w 7%.

Poza tym w ciągu najbliższych 25 lat liczba osób, które zażywają najwięcej leków wzrośnie: 65-latków o ponad 60 proc., a 80-latków aż o 130 procent. - Tylko Słowacja wyprzedzi nas w rankingu najstarszych krajów Europy i rząd powinien wziąć to pod uwagę planując wydatki na leki – argumentuje Cezary Śledziewski, prezes PZPPF.

Na dodatek wzrost spożycia leków wynikający ze starzenia się społeczeństwa spowoduje, że koszty refundacji w 2015 r. tylko z tego powodu będą musiały być o co najmniej 0,5 miliarda zł wyższe.

Prezes Śledziewski przypomina również, iż pula środków na refundację apteczną będzie maleć, a już dziś wydatki publiczne na leki na jednego pacjenta wynoszą w Polsce 95 dolarów, podczas gdy na Węgrzech 186 dolarów, na Słowacji 208 dolarów, a w Niemczech 482 dolary.

Na podstawie konferencji zorganizowanej przez PKPP Lewiatan i PZPPF (Warszawa, 27 stycznia 2011r.).


Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH