Krakowskie Sympozjum EBHC: jak kształtować ceny leków w UE?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   08-12-2009, 09:03

Krakowskie Sympozjum EBHC: jak kształtować ceny leków w UE? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dostęp do nowoczesnych terapii zależy nie tylko od uzyskania rejestracji leku, ale też od poziomu refundacji – przypominano podczas trwającego w Krakowie IV Międzynarodowego Sympozjum EBHC (Evidence-Based Health Care).

Bardzo często ceny proponowane przez producentów nie są do zaakceptowania dla płatnika ze względu na ograniczony budżet.

W Unii Europejskiej w strategicznym kształtowaniu cen nowych leków największą rolę odgrywają rynki o dużym potencjale sprzedaży. To powoduje, że ceny nowoczesnych produktów są ustalane dla pięciu największych państw europejskich.

– Potrzebne jest znalezienie strategii dla państw o średnich dochodach, w tym dla Polski, gdzie płatnik nie jest skłonny płacić tak wysokiej ceny za nowe leki. Strategia międzynarodowego referencjonowania cen leku powoduje, że mija pewien czas zanim te leki są dostępne dla pacjentów w krajach o średnich dochodach – powiedział podczas krakowskiego Sympozjum EBHC (7-8 grudnia) Zoltan Kalo, dyrektor zarządzający Syreon Research Institute.

Innym sposobem na obniżenie kosztów zakupu leków przez płatnika mogą być zakupy centralne produktów leczniczych. – To rozwiązanie pozwala płatnikowi na m.in. racjonalne gospodarowanie środkami, większy dostęp do danej terapii i znaczne poprawienie kontroli stosowania leku – przyznała Katarzyna Bondaryk, adwokat z kancelarii Hogan & Hartson.

Z tego punktu widzenia ciekawie przedstawia się rozwiązanie węgierskie. Mimo wyboru leków w procedurze centralnej, pacjenci mogą korzystać z leków do 5 procent droższych od produktu posiadającego pozycję uprzywilejowaną. Obowiązuje też zasada, że finansowanie obejmuje leki, które pojawią się na rynku i są tańsze o 10 proc. od produktu wybranego w przetargu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH