Łatwo dostępne leki, szybciej się sprzedają

POLITYKA LEKOWA

Autor: Metro/rynekaptek.pl   22-03-2011, 08:11

Łatwo dostępne leki, szybciej się sprzedają

Codziennie ponad 2 mln Polaków kupuje leki. Miesięcznie wydajemy na nie już 2,2 mld złotych.

Apteki wyczuły biznes i otwierają się jedna po drugiej. Skoro nie można dostać się do lekarza, a szef nie pozwala chorować, ludzie leczą się na własną rękę ‒ oceniają farmaceuci. Leki łykamy garściami ‒ pisze "Metro".

W zeszłym roku w całym kraju powstało ok. 300 nowych aptek. Dziś jest ich 13,5 tys., czyli znów tyle, ile przed kryzysem (od 2009 do połowy 2010 r. liczba aptek spadała). I to pomimo faktu, iż według ekspertów z branży, rentowność zapewniłby poziom 10 tys. złotych. W samej Warszawie są 634 apteki.

Ponad połowę z 2,2 mld zł wydawanych na leki, przeznaczamy na preparaty dostępne bez recepty. Środki przeciwbólowe, leki na przeziębienie, na zgagę i niestrawność kupujemy nie tylko w aptekach, ale też w supermarketach, na stacjach benzynowych, w kioskach z gazetami. 

Na całym świecie coraz więcej leków sprzedawanych jest bez recepty. ‒ Firmy farmaceutyczne zabiegają, by ich leki były łatwiej dostępne ‒ mówi dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Zdaniem Krzysztofa Przystupy, wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, to firmy farmaceutyczne ponoszą część odpowiedzialności za polską lekomanię. Na reklamy swoich produktów firmy wydały w ubiełym roku 2,5 mld zł, tj. o jedną piątą więcej niż w 2009.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH