Leczenie AMD: czekając na program terapeutyczny

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Polski, LJ/rynekaptek.pl   21-07-2010, 11:06

Leczenie AMD: czekając na program terapeutyczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Małopolski oddział NFZ informuje, że konkurs ofert dotyczący programu terapeutycznego leczenia chorych na wysiękową postać AMD jest unieważniony.

– Procedury zostały wstrzymane, ponieważ nie było porozumienia co do cen lucentisu. Do czasu wyjaśnienia tej sytuacji szpitale mają możliwość rozliczenia podawania tego leku w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów – powiedział „Dziennikowi Polskiemu“ rzecznik Funduszu Andrzej Troszyński.

Jednak w ramach JGP płatnik zwraca szpitalowi za porcję leku podaną pacjentowi, czyli 0,5 mg preparatu. Tymczasem lek jest pakowany w ampułkach o pojemności 2,3 mg.

Wcześniej szpitale radziły sobie w ten sposób, że podawały preparat z jednej ampułki czterem pacjentom. Taki sposób podania jest jednak niezgodny z charakterystyką produktu leczniczego.

W charakterystyce bowiem wytwórca Lucentisu podaje instrukcję postępowania: z ampułki o pojemności 0,23 ml należy pobrać całą zawartość leku do dołączonej do opakowania strzykawki o pojemności 1 ml, następnie wypchnąć tłok strzykawki do momentu, gdy jego końcówka zrówna się z linią oznaczoną 0,05 ml.

Lek o takiej pojemności jest podawany pacjentowi. Reszta preparatu jest wylewana.

Rzecznik resortu zdrowia, Piotr Olechno potwierdził na łamach „DP“, że porozumienie w sprawie cen leku zostało już zawarte i jeszcze w tym tygodniu NFZ powinien uruchomić ponownie leczenie chorych w ramach programu terapeutycznego.

AMD to choroba polegająca na powstawaniu pod siatkówką oka błony zbudowanej z patologicznych naczyń krwionośnych. To najczęstsza przyczyna utraty widzenia u ludzi powyżej 65. roku życia. W Polsce cierpi na tę chorobę około 1,25 mln osób. Wysiękowa postać choroby, prowadząca do ślepoty, dotyczy około 15 proc. przypadków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH