Leczenie AMD: czekając na program terapeutyczny

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Polski, LJ/rynekaptek.pl   21-07-2010, 11:06

Małopolski oddział NFZ informuje, że konkurs ofert dotyczący programu terapeutycznego leczenia chorych na wysiękową postać AMD jest unieważniony.

– Procedury zostały wstrzymane, ponieważ nie było porozumienia co do cen lucentisu. Do czasu wyjaśnienia tej sytuacji szpitale mają możliwość rozliczenia podawania tego leku w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów – powiedział „Dziennikowi Polskiemu“ rzecznik Funduszu Andrzej Troszyński.

Jednak w ramach JGP płatnik zwraca szpitalowi za porcję leku podaną pacjentowi, czyli 0,5 mg preparatu. Tymczasem lek jest pakowany w ampułkach o pojemności 2,3 mg.

Wcześniej szpitale radziły sobie w ten sposób, że podawały preparat z jednej ampułki czterem pacjentom. Taki sposób podania jest jednak niezgodny z charakterystyką produktu leczniczego.

W charakterystyce bowiem wytwórca Lucentisu podaje instrukcję postępowania: z ampułki o pojemności 0,23 ml należy pobrać całą zawartość leku do dołączonej do opakowania strzykawki o pojemności 1 ml, następnie wypchnąć tłok strzykawki do momentu, gdy jego końcówka zrówna się z linią oznaczoną 0,05 ml.

Lek o takiej pojemności jest podawany pacjentowi. Reszta preparatu jest wylewana.

Rzecznik resortu zdrowia, Piotr Olechno potwierdził na łamach „DP“, że porozumienie w sprawie cen leku zostało już zawarte i jeszcze w tym tygodniu NFZ powinien uruchomić ponownie leczenie chorych w ramach programu terapeutycznego.

AMD to choroba polegająca na powstawaniu pod siatkówką oka błony zbudowanej z patologicznych naczyń krwionośnych. To najczęstsza przyczyna utraty widzenia u ludzi powyżej 65. roku życia. W Polsce cierpi na tę chorobę około 1,25 mln osób. Wysiękowa postać choroby, prowadząca do ślepoty, dotyczy około 15 proc. przypadków.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH