Leczenie biologiczne łuszczycy: w czerwcu może ruszyć program terapeutyczny

POLITYKA LEKOWA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   04-04-2011, 10:50

Leczenie biologiczne łuszczycy: w czerwcu może ruszyć program terapeutyczny Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po trzech latach starań dermatologów jest szansa na faktyczne wprowadzenie leczenia biologicznego dla chorych cierpiących na łuszczycę. Obecnie nad wdrożeniem programu terapeutycznego pracuje resort zdrowia. Z zapewnień minister Ewy Kopacz wynika, że jego wejście w życie powinno nastąpić w czerwcu br.

Taką obietnicę chorym i ich lekarzom złożyła minister Ewa Kopacz w lutym. Jak przyznała w trakcie spotkania z przedstawicielami Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę, wprowadzenie leków biologicznych do stosowania poprzez procedury JGP okazało się obarczone zbyt wieloma wadami, dlatego ministerstwo wróciło do koncepcji stosowania programów terapeutycznych.

Pozytywne rekomendacje

dotyczące zastosowania terapii biologicznej w przypadku ciężkich postaci łuszczycy wydała już Agencja Technologicznych Oceny Medycznej.

–  Mamy nadzieję, że w końcu faktycznie polscy chorzy będą mogli skorzystać z tej terapii. Co ważne, terapii, która od wielu lat całkowicie jest dostępna nawet w Rumunii – mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Kaszuba, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii.

Dodaje, te właśnie leki dziś to najlepsze, co możemy zaproponować chorym na łuszczycę. – I nie mówimy tu o najnowszych lekach biologicznych. Z tego, że ich wdrożenie jest dziś poza naszym zasięgiem, zdajemy sobie sprawę, ale chcemy dostępu do tych podstawowych leków, które na całym świecie stosowane są od kilku lat – podkreśla profesor.

Głównym powodem, który blokował przygotowanie programów terapeutycznych z lekami biologicznymi, była ich cena. Miesięczna dawka leku to koszt ok. 5 tys zł. Ponieważ łuszczyca jest chorobą przewlekłą, należy się liczyć z tym, że lek powinien być podawany niekiedy latami. Roczny koszt terapii to w takim przypadku ok. 60 tys zł.

– Inwestycja w takie leczenie i tak się opłaca – zarówno płatnikowi jak i całemu systemowi – mówi portalowi rynekzdrowia.pl poseł Tomasz Latos, członek sejmowej komisji Zdrowia. Od kilku lat działa na rzecz wdrożenia terapii biologicznej dla cierpiących na łuszczycę, która zresztą dotyka go osobiście.

Jak przyznaje poseł Latos, koszty pośrednie są dużo większe niż sama terapia. – Trzeba pamiętać, że chorzy na łuszczycę to najczęściej hospitalizowani pacjenci na oddziałach dermatologicznych. Ich pobyt często trwa kila tygodni. Większość z tych osób stale lub często przebywa na zwolnieniu i pobiera zasiłki chorobowe. Terapia biologiczna w krótkim czasie pozwala takim chorym na całkowity powrót do normalnego życia i pracy – podkreśla Tomasz Latos.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH