
Stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, powinniśmy to zrobić - tak wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyjaśniał decyzję resortu o refundacji leków na bazie konopi indyjskich.
Od 4 marca br. minister wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, które są sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego. Chodzi o leki zawierające tzw. medyczną marihuanę.
Dr Łanda w rozmowie z PAP wyjaśnił, że decyzja ta była powodowana informacjami Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (CZD) o skuteczności leczenia padaczki lekoopornej. Jak powiedział, stan zdrowia ok. połowy dzieci znacząco się poprawił.
- Jeśli u połowy dzieci rzeczywiście leczenie kannabinoidami jest skuteczne, to uważam, że w stosunku do relatywnie nie najwyższych kosztów leczenia - bo to jest ok. 1 tys. zł miesięcznie - stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, to powinniśmy to zrobić - wyjaśnił Łanda. Zaznaczył, że takie postępowanie nie jest niczym niezwykłym.
Dotychczas minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych jedynie w leczeniu padaczki lekoopornej. Łanda pytany, czy o refundację mogą starać się również inne grupy pacjentów, np. chorzy na stwardnienie rozsiane, powiedział, że obecnie nie ma dowodów na skuteczność leczenia kannabinoidami w innych wskazaniach. - Jeżeli one się pojawią, rozważymy to - powiedział.
Poinformował, że w Polsce są prowadzone dwa badania niekomercyjne dotyczące stwardnienia rozsianego, ale wciąż jeszcze się one nie zakończyły.
Zgodnie z ustawą refundacyjną minister zdrowia na wniosek pacjenta może wydać zgodę na refundację leku sprowadzanego w ramach tzw. importu docelowego.
Import docelowy jest stosowany w celu sprowadzenia leku dla konkretnego pacjenta. Zapotrzebowanie na lek wystawia lekarz prowadzący leczenie, a potwierdza - krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny. Następnie wniosek jest kierowany do akceptacji ministra zdrowia i dopiero po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz może wypisać receptę
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych