Leczenie kannabinoidami: stać nas na to

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-03-2016, 08:11

Leczenie kannabinoidami: stać nas na to Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, powinniśmy to zrobić - tak wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyjaśniał decyzję resortu o refundacji leków na bazie konopi indyjskich.

Od 4 marca br. minister wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, które są sprowadzane z zagranicy w ramach importu docelowego. Chodzi o leki zawierające tzw. medyczną marihuanę.

Dr Łanda w rozmowie z PAP wyjaśnił, że decyzja ta była powodowana informacjami Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" (CZD) o skuteczności leczenia padaczki lekoopornej. Jak powiedział, stan zdrowia ok. połowy dzieci znacząco się poprawił.

- Jeśli u połowy dzieci rzeczywiście leczenie kannabinoidami jest skuteczne, to uważam, że w stosunku do relatywnie nie najwyższych kosztów leczenia - bo to jest ok. 1 tys. zł miesięcznie - stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, to powinniśmy to zrobić - wyjaśnił Łanda. Zaznaczył, że takie postępowanie nie jest niczym niezwykłym.

Dotychczas minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych jedynie w leczeniu padaczki lekoopornej. Łanda pytany, czy o refundację mogą starać się również inne grupy pacjentów, np. chorzy na stwardnienie rozsiane, powiedział, że obecnie nie ma dowodów na skuteczność leczenia kannabinoidami w innych wskazaniach. - Jeżeli one się pojawią, rozważymy to - powiedział.

Poinformował, że w Polsce są prowadzone dwa badania niekomercyjne dotyczące stwardnienia rozsianego, ale wciąż jeszcze się one nie zakończyły.

Zgodnie z ustawą refundacyjną minister zdrowia na wniosek pacjenta może wydać zgodę na refundację leku sprowadzanego w ramach tzw. importu docelowego.

Import docelowy jest stosowany w celu sprowadzenia leku dla konkretnego pacjenta. Zapotrzebowanie na lek wystawia lekarz prowadzący leczenie, a potwierdza - krajowy lub wojewódzki konsultant z danej dziedziny medycyny. Następnie wniosek jest kierowany do akceptacji ministra zdrowia i dopiero po wydaniu zezwolenia na sprowadzenie leku lekarz może wypisać receptę

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH