Leczenie kannabinoidami: stać nas na to

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   10-03-2016, 08:11

Leczenie kannabinoidami: stać nas na to Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stać nas tę refundację i skoro możemy dzieciom w bardzo trudnym stanie zdrowia pomóc, powinniśmy to zrobić - tak wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda wyjaśniał decyzję resortu o refundacji leków na bazie konopi indyjskich.

"Należy jednak mieć na uwadze, że wydane 4 marca 2016 r. przez ministra zdrowia zgody na refundację produktów leczniczych zawierających kannabinoidy dla indywidualnych pacjentów mają charakter zindywidualizowany - nie oznaczają, że każdy pacjent, który wystąpi z wnioskiem o wydanie zgody na refundację produktu leczniczego zawierającego kannabinoidy, automatycznie otrzyma taką zgodę" - zaznaczyła rzeczniczka resortu zdrowia Milena Kruszewska w piśmie przesłanym PAP.

Minister wydaje zgodę, jeśli lekarz prowadzący leczenie uzna, że są to leki najlepsze z możliwych, przynoszą wyraźną poprawę stanu zdrowia, a jednocześnie nie mają równie dobrej alternatywy w postaci innych leków.

Leki objęte zgodą na refundację są dostępne na ryczałt; to oznacza, że za opakowanie leku pacjent płaci 3,20 zł.

W Polsce jest dopuszczony do obrotu jeden produkt leczniczy zawierający w swoim składzie kannabinoidy - jest to lek o nazwie Sativex, stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Aktualnie ministerstwo nie prowadzi postępowania w sprawie objęcia go refundacją.

Resort zdrowia poinformował PAP, że nie planuje legalizacji uprawy marihuany do produkcji leków w Polsce.

O ułatwienie dostępu do medycznej marihuany od dawna apeluje część lekarzy i pacjentów. Przekonują oni, że marihuana jest bezpiecznym i skutecznym lekiem, pomocnym m.in. w terapii dzieci chorych na padaczkę lekooporną oraz w leczeniu bólu.

Na początku lutego br. poseł Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15) złożył w Sejmie projekt, który zakłada, że pacjent mógłby sam uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. Warunkiem uprawy byłoby m.in. uzyskanie specjalnego, odpłatnego zezwolenia wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego.

W sierpniu ubiegłego roku Naczelna Rada Lekarska oceniła, że stosowanie produktów na bazie marihuany nosi znamiona eksperymentu medycznego. Jednocześnie samorząd lekarski zaznaczył, że dotychczasowe badania sugerują możliwość korzyści terapeutycznych ze stosowania preparatów na bazie marihuany, zatem dostrzega potrzebę przeprowadzenia wysokiej jakości badań klinicznych tych produktów.

W kwietniu br. Trybunał Konstytucyjny zasygnalizował Sejmowi celowość działań ustawodawczych zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH