Leczenie migreny. Producent Aimovig: lek jest skuteczny. Poza tym oferujemy nowe warunki finansowe

POLITYKA LEKOWA

Autor: Novartis/ rynekaptek.pl   19-02-2021, 07:37

Leczenie migreny. Producent Aimovig: lek jest skuteczny. Poza tym oferujemy nowe warunki finansowe Firma Novartis przyznaje, że proces refundacyjny leku Aimovig jest na końcowym etapie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W treści projektu programu leczenia migreny przewlekłej zaproponowaliśmy stosowanie erenumabu (Aimovig) w dawce 140 mg niezależnie od wielkości opakowania ze względu na potwierdzoną klinicznie wyższą skuteczność tej dawki - wyjaśnia firma Novartis.

Niedawno informowaliśmy o kwestii objęcia refundacją leku Aimovig (erenumab), preparatu z grupy przeciwciał anty-CGRP (erenumab) do stosowania w migrenie przewlekłej.

Zaapelowały o to do ministra zdrowia organizacje pacjentów. W odpowiedzi (styczeń 2021) minister wskazał na pewne niuanse procesu refundacyjnego oraz powody, dla których nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

Teraz swoje stanowisko w tej sprawie przedstawia podmiot odpowiedzialny, firma Novartis.

Populacja pacjentów została wskazana
Minister przyznał w odpowiedzi, że "z dużą dozą ostrożności podchodzi do kwestii implementacji leków biologicznych z grupy przeciwciał anty-CGRP w ramach dostępności refundacyjnej pod postacią programu lekowego w szczególności w odniesieniu do trudnej do oszacowania populacji docelowej".

- W kontekście komentarza dotyczącego populacji pacjentów - w uzgodnionym z Ministrem Zdrowia projekcie programu lekowego dla leku Aimovig (erenumab) zdefiniowano wskazanie refundacyjne jako migrena przewlekła ze współistniejącą depresją, po co najmniej 2 nieskutecznych próbach leczenia profilaktycznego, które dotyczy chorych z najcięższym przebiegiem tej choroby - odpowiada producent leku.

Dwie dawki
Resort uwypuklił też kwestię dwóch dawek, w których lek jest dostępny - "początkowo podmiot odpowiedzialny złożył wnioski o objęcie refundacją dla leku zarówno w dawce 70 mg/ml, jak i 140 mg/ml. Jednakże 27 marca 2020 r. tuż przed przekazaniem obu wniosków do AOTMiT, wnioskodawca wniósł o umorzenie postępowania refundacyjnego dla leku Aimovig w dawce 70 mg/ml" - poinformował MZ.

- W treści projektu programu lekowego zaproponowaliśmy stosowanie leku w dawce 140 mg niezależnie od wielkości opakowania ze względu na potwierdzoną klinicznie wyższą skuteczność tej dawki - wyjaśnia z kolei wytwórca.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH