Leczenie migreny. Producent Aimovig: lek jest skuteczny. Poza tym oferujemy nowe warunki finansowe

POLITYKA LEKOWA

Autor: Novartis/ rynekaptek.pl   19-02-2021, 07:37

Leczenie migreny. Producent Aimovig: lek jest skuteczny. Poza tym oferujemy nowe warunki finansowe Firma Novartis przyznaje, że proces refundacyjny leku Aimovig jest na końcowym etapie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

W treści projektu programu leczenia migreny przewlekłej zaproponowaliśmy stosowanie erenumabu (Aimovig) w dawce 140 mg niezależnie od wielkości opakowania ze względu na potwierdzoną klinicznie wyższą skuteczność tej dawki - wyjaśnia firma Novartis.

Dodaje: - Początkowo złożyliśmy wniosek o objęcie refundacją dla leku w dawce 70 mg, ponieważ w momencie złożenia wniosku (lipiec 2019 r.) produkt w dawce 140 mg był niedostępny w Polsce.

Skuteczność leku
W odpowiedzi resortu zdrowia pojawiła się też kwestia skuteczności preparatu, z przywołaniem wyników metaanalizy sieciowej przygotowanej przez AOTMiT.

Firma wyjaśnia, że w odniesieniu do skuteczności dawki 140 mg - w badaniu klinicznym z użyciem erenumabu w dawce 140 mg zaobserwowano istotną statystycznie redukcję liczby dni w miesiącu, w których występował migrenowy ból głowy, a także redukcję liczby dni, w których pacjent przyjmował specyficzne dla migreny doraźne leki przeciwbólowe, w porównaniu do grupy placebo. Wyższość dawki 140 mg nad dawką 70 mg potwierdzono w grudniu 2020 r. w pozytywnej rekomendacji NICE wyłącznie dla tej dawki.

- Niezwykle istotne w dyskusji jest zrozumienie wagi dialogu między lekarzem i pacjentem oraz diagnostyki, której celem jest wykluczenie innych istniejących chorób neurologicznych, jako wiarygodnego kryterium dalszego postępowania terapeutycznego - podkreśla Aneta Poznańska, dyrektor ds. Komunikacji i Relacji Pacjenckich Novartis Poland.

Oferujemy nowe warunki finansowe
Diagnozę w przypadku migreny i depresji podejmuje lekarz specjalista na podstawie międzynarodowych kryteriów (ICHD-3, ICD-10), które pozwalają na obiektywną kwalifikację pacjenta do leczenia. Lekarze, neurolodzy i psychiatrzy, diagnozujący migrenę i depresję pracują w wysokospecjalistycznych ośrodkach, które w założeniu będą spełniać kryteria dla świadczeniodawców, opracowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy ze środowiskiem medycznym.

- Co do oferty cenowej to w trwającym obecnie procesie refundacji erenumabu, który jest na końcowym etapie, na bieżąco odpowiadamy na wszelkie wątpliwości Ministra Zdrowia. Jednocześnie oferujemy nowe warunki finansowe, które mamy nadzieję odpowiedzą na niepewność związaną z wielkością populacji docelowej oraz pozwolą ograniczyć ryzyko wpływu na budżet publiczny - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH