Brak programu terapeutycznego w leczeniu raka jelita grubego jest przyczyną regionalnych dysproporcji w dostępie do terapii celowanych.
Stowarzyszenia pacjentów chorych na raka jelita grubego Europacolon Polska i POL-ILKO apelują do Minister Zdrowia o jak najszybsze utworzenie programu terapeutycznego dla najciężej chorych pacjentów.
Podstawową metodą radykalnego leczenia raka jelita grubego jest leczenie chirurgiczne.Dodatkową szansą na wyleczenie jest chemioterapia uzupełniająca, stosowana obligatoryjnie w III stopniu zaawansowania oraz u wybranych chorych w II stopniu zaawansowania choroby. O ilew leczeniu uzupełniającym nie ma problemu z dostępnością do leków, w chemioterapii paliatywnej sytuacja z dostępem do zarejestrowanych leków jest trudniejsza.
Dostępne opcje
Lekarze mają do dyspozycji m.in. irynotekan i trzy preparaty „celowane” w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego. Zasadę ich działania wyjaśnia dr Andrzej Kaiser, ordynator oddziału onkologicznego Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie:
• panitumumab - ludzkie przeciwciało monoklonalne IgG2, wytwarzane z użyciem linii komórkowej ssaków za pomocą techniki rekombinacji DNA. Stosowany w monoterapii raka jelita grubego z przerzutami wykazującego ekspresję receptora nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR) i genu KRAS bez mutacji (typ dziki);
• cetuximab jest chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym IgG1 swoiście skierowanym przeciw receptorowi nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR);
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych