Leczenie raka jelita grubego: nie wszystkim po równo

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   01-12-2010, 16:41

Leczenie raka jelita grubego: nie wszystkim po równo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Brak programu terapeutycznego w leczeniu raka jelita grubego jest przyczyną regionalnych dysproporcji w dostępie do terapii celowanych.

Stowarzyszenia pacjentów chorych na raka jelita grubego Europacolon Polska i POL-ILKO apelują do Minister Zdrowia o jak najszybsze utworzenie programu terapeutycznego dla najciężej chorych pacjentów.

Podstawową metodą radykalnego leczenia raka jelita grubego jest leczenie chirurgiczne. Dodatkową szansą na wyleczenie jest chemioterapia uzupełniająca, stosowana obligatoryjnie w III stopniu zaawansowania oraz u wybranych chorych w II stopniu zaawansowania choroby. O ile w leczeniu uzupełniającym nie ma problemu z dostępnością do leków, w chemioterapii paliatywnej sytuacja z dostępem do zarejestrowanych leków jest trudniejsza.

Dostępne opcje
Lekarze mają do dyspozycji m.in. irynotekan i trzy preparaty „celowane” w leczeniu przerzutowego raka jelita grubego. Zasadę ich działania wyjaśnia dr Andrzej Kaiser, ordynator oddziału onkologicznego Miedziowego Centrum Zdrowia w Lubinie:

• panitumumab - ludzkie przeciwciało monoklonalne IgG2, wytwarzane z użyciem linii komórkowej ssaków za pomocą techniki rekombinacji DNA. Stosowany w monoterapii raka jelita grubego z przerzutami wykazującego  ekspresję receptora nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR) i genu KRAS bez mutacji (typ dziki);

• cetuximab jest chimerycznym przeciwciałem monoklonalnym IgG1 swoiście skierowanym przeciw receptorowi nabłonkowego czynnika wzrostu (EGFR);
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH