Leczenie raka prostaty pominięte przez resort?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Newsweek/rynekaptek.pl   30-05-2017, 11:40

Leczenie raka prostaty pominięte przez resort? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na najnowszej liście leków refundacyjnych nie znalazły się dwa nowoczesne leki - enzalutamid i dichlorek radu-223, które nie tylko wydłużają życie chorym na raka prostaty nawet o kilkanaście miesięcy, ale także poprawiają jego jakość - czytamy w Newsweeku.

Oba leki są refundowane w USA i w wielu krajach europejskich. Dają nieznaczne objawy niepożądane:

- Objawy są podobne do dolegliwości, na które skarżą się pacjenci, którzy nie dostają żadnej terapii, a które wynikają z samego postępu choroby – wyjaśnia dr Wojciech Rogowski, onkolog z Kliniki Magodent w Warszawie.

Jak pisze gazeta, jeden z tych leków-  enzalutamid - otrzymał dwa razy pozytywną opinię Agencji Ocen Technologii Medycznych i Taryfikacji. Mimo tego resort nie podjął decyzji o jego refundacji.

Ministerstwo Zdrowia jest też innego zdania niż AOTMiT w sprawie drugiego preparatu - dichlorku radu 223. Swoją odmowę wpisania go na listę leków refundacyjnych tłumaczy tym, że „uzyskane wyniki badań klinicznych mają obniżoną użyteczność”, a „zebrane dowody naukowe zawierają szereg ograniczeń, które powodują trudności w przełożeniu na rzeczywistą praktykę kliniczną”. Takich uchybień nie znaleźli jednak specjaliści w innych krajach.

Obecnie na liście leków refundowanych znalazł się tylko jeden nowoczesny lek hormonalny octan abirateronu:- Bylibyśmy usatysfakcjonowani, gdybyśmy mieli do dyspozycji jeszcze jeden lek z tej grupy, bo oba te leki nawzajem się uzupełniają – mówi dr Rogowski.

Więcej: http://www.newsweek.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH